Dnes Bílý dům informoval o svém rozhodnutí uvalit sankce na Rusko. (Foto: Flickr)

Podle oficiálního stanoviska Bidenovy administrativy se jedná o reakci na činnost ruské vlády a jejích zpravodajských služeb, které údajně podkopávají suverenitu Spojených států.

Jak se uvádí ve zprávě Bílého domu, Ministerstvo financí USA označilo šest ruských technologických společností, které poskytují pomoc v rámci kybernetického programu ruských zpravodajských služeb.

„Tyto firmy jsou odpovědné za práci v rámci technologického sektoru ruské ekonomiky. My i nadále budeme usilovat o to, aby Rusko neslo odpovědnost za zlomyslnou činnost v kybernetickém prostředí, jako v případě incidentu se SolarWinds,” uvádí se ve zprávě.

V rámci opatření ze strany Washingtonu bude vyhoštěno deset zaměstnanců ruské diplomatické mise ve Washingtonu. Jedná se údajně i o představitele ruských zpravodajských služeb.

Kromě toho americký resort financí zavedl sankce proti 32 subjektům a osobám, podezřelých z vměšování do loňských amerických prezidentských voleb a ze snahy delegitimizovat volební procesy ve Spojených státech. Podotýká se rovněž, že ve spolupráci s Evropskou unií, Spojeným královstvím, Austrálií a Kanadou byly uvaleny sankce proti osmi subjektům a osobám spojeným s ruskou anexí Krymu. Navíc, Spojené státy a jejich spojenci se ohrazují proti jednání Ruska v souvislosti s konfliktem na Ukrajině a vyzývají Moskvu, aby ukončila mobilizaci svých vojsk poblíž svých západních hranic.

Zdroj: foxnews.com