Americký prezident Joe Biden pronesl, že USA a NATO nemají žádnou právní povinnost použít vojenskou sílu k obraně Ukrajiny. (Foto: Flickr)

Lídr USA zároveň zdůraznil, že Washington nehodlá v souvislosti se situací na Ukrajině jednostranně použít sílu proti Ruské federaci.

Taková slova Joe Biden pronesl před novináři během online setkání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Zároveň uvedl, že s Putinem probral důsledky realizace plánů invaze do sousední země připisované Ruské federaci, což ale Moskva opakovaně popírá.

„Možná také budeme muset zvýšit naši přítomnost v zemích NATO… Navíc jsem dal jasně najevo, že Ukrajincům poskytneme obranné prostředky,“ řekl Biden.

Dodal, že varoval hlavně před takovými ekonomickými důsledky, které jeho ruský protějšek ještě „nikdy neviděl“.

Nicméně, americký prezident odmítl návrhy, že Spojené státy americké vážně zvažují možnost použití síly proti Rusku.

„Představa, že Spojené státy jednostranně použijí sílu proti Rusku v případě jeho vpádu na Ukrajinu, teď není na pořadu dne,“ poznamenal Biden.

Mimo jiné Biden zdůraznil, že Washington nemá žádnou zákonnou povinnost chránit ukrajinské území v případě vojenského konfliktu.

„Máme morální a právní závazek podle článku 5 (o kolektivní obraně) vůči našim spojencům v NATO, pokud budou napadeni. Je to posvátná povinnost. Je to povinnost… která se nevztahuje na Ukrajinu,“ řekl novinářům.

Zdroj: whitehouse.gov