Bidenova administrativa údajně intenzivně diskutuje o poskytnutí raket dlouhého doletu Ukrajině, což by vzhledem k jejich schopnosti dosáhnout na ruské území znamenalo masivní eskalaci. Čerstvé zprávy naznačují, že se Bílý dům chystá stisknout spoušť. (Foto: NARA / ilustrační)

CNN v pátek uvedla, že „Bidenova administrativa se chystá zvýšit druh zbraní, které nabízí Ukrajině, a to zasláním moderních raketových systémů dlouhého doletu, které jsou nyní hlavním požadavkem ukrajinských představitelů, tvrdí několik úředníků“. Očekává se, že pravděpodobně půjde o součást dalšího velkého balíku vojenské pomoci Ukrajině, který bude oznámen příští týden.

Dotyčným systémem, o němž Washington uvažuje, je raketový systém s vícenásobným odpalováním (Multiple Launch Rocket System, MLRS), který je schopen odpalovat raketové střely s dosahem až stovky kilometrů.

Během prvních měsíců války, která nyní trvá již počtvrté, prezident Biden veřejně vyjádřil přání vyhnout se přímé eskalaci s Ruskem vysláním větších a modernějších zbraňových systémů, které by byly schopny zasáhnout Rusko. Panují obavy, že takové systémy by vedly k rychlému roztočení spirály směrem k přímé střelecké válce mezi NATO a Ruskem.

To se však zjevně stává menší obavou, protože týden po týdnu dochází k eskalaci, která je stále otevřeněji přiznávána jako de facto zástupná válka. Navíc se zdá, že zprávy o obklíčení ukrajinských sil v Donbasu a možná stále častěji i na klíčových místech na jihu nutí americké obranné plánovače, aby se snažili udržet vyhlídku na „vítězství“ Kyjeva – ovšem bez zvažování důsledků eskalace.

Jak upozorňuje Sky News, ruská státní média vydala nové varování Západu, že rakety dlouhého doletu dodané ukrajinským silám budou znamenat „červenou linii“:

Když tedy moderátoři ve zpravodajských pořadech reagují na poslední vývoj války, obsah jejich vyjádření může nabídnout vhled do uvažování administrativy Vladimira Putina.

Vzhledem k tomu bude pro pozorovatele zajímavá výhrůžná povaha reakce jednoho z moderátorů na zprávy, že USA zvažují vyslání raketových systémů dlouhého doletu na Ukrajinu (viz 7.32 a následující příspěvky). „Pokud to Američané udělají, jednoznačně překročí červenou linii,“ varovala. „Budeme svědky pokusu vyprovokovat velmi tvrdou reakci Ruska.“

Podle CNN si však Bílý dům musí dělat starosti i s vlastními zásobami ministerstva obrany, které se vzhledem k tempu, jakým jsou zbraně dodávány do Kyjeva, vyčerpávají.

„Další velkou obavou uvnitř Bidenovy administrativy bylo, zda si USA mohou dovolit rozdat tolik špičkových zbraní čerpaných z armádních zásob, uvedly zdroje,“ píše CNN.

Rusko v poslední době zintenzivnilo své útoky na podezřelé západní transfery zbraní na Ukrajinu…

Již od minulého měsíce začaly na Ukrajinu z USA směřovat houfnice delšího doletu. Na začátku tohoto týdne se ministr obrany Lloyd Austin odmítl vyjádřit k tomu, zda se k nim přidají i rakety dlouhého doletu.

To když v pátek britský Boris Johnson začal volat po vyslání systémů dlouhého doletu na Ukrajinu. Pro agenturu Bloomberg uvedl, že „je zapotřebí větší vojenská podpora Ukrajině, včetně poskytnutí raketových systémů s vícenásobným startem“. Poznamenal, že naléhavost je dána tím, že Rusové dosahují v Donbasu pozorovatelného, i když pomalého pokroku.

Za použití některých bizarních obrazů Johnson dále povzbudil ukrajinského Zelenského, aby se bránil jednání s Moskvou: „Jak můžete jednat s krokodýlem, když je uprostřed toho, aby vám sežral levou nohu?“. Johnson řekl v rozhovoru pro televizi Bloomberg v narážce na Putina. „Tomu člověku se vůbec nedá věřit.“

Zdroj: zerohedge.com