Francouzská vláda utrpěla první porážku v parlamentu poté, co vládnoucí strana prezidenta Emmanuela Macrona ztratila minulý měsíc ve volbách většinu. (Foto: Twitter)

Po noční debatě opoziční zákonodárci zamítli návrh, který měl vládě udělit pravomoci k obnovení zdravotního průkazu Covid na hranicích.

Debata Národního shromáždění o zdravotnickém zákonu zaměřeném na boj proti pandemii koronaviru začala v pondělí a trvala dlouho do úterní noci.

Poslanci vládnoucí strany hovořili o „atmosféře jako na fotbalovém zápase“, kdy byli řečníci běžně překřikováni.

První článek návrhu zákona prošel sněmovnou 221 hlasy pro a 187 proti.

Ten umožňuje vládě pokračovat ve shromažďování zdravotních údajů o screeningových testech (přístroj SI-DEP) a očkování až do 31. ledna, namísto 31. března plánovaného v původní verzi.

Další dva zbývající články, týkající se způsobů parlamentní následné kontroly, byly sloučeny do jednoho.

Opoziční poslanci krajně pravicového Národního shromáždění (RN), pravicových Republikánů (LR) a levicové aliance NUPES vedené krajně levicovou Francií bez úhony (LFI) však pokračovali v odmítání druhého článku o hraničních kontrolách, jedné z klíčových částí návrhu zákona.

Boj v Senátu
Poslanci 219 hlasy proti 195 odmítli vládě možnost požadovat po cestujících, aby při vstupu do Francie nebo při jejím opuštění po 1. srpnu, kdy vyprší současný výjimečný stav, předložili doklad o očkování nebo negativní test Covid-19.

Ustanovení umožňující vyžadovat průkaz od nezletilých cestujících bylo již dříve zamítnuto.

Premiérka Elisabeth Borneová obstrukce odsoudila a spojenci se snažili zdůraznit, jak se tzv. extrémy – krajní pravice a tvrdá levice – spojily.

„Hodina je vážná,“ uvedla premiérka Elisabeth Borneová na Twitteru. „Tím, že se spojili, aby hlasovali proti opatřením na ochranu Francouzů před Covidem, LFI, LR a RN brání jakékoli kontrole hranic tváří v tvář viru. Po nedůvěře k tomuto hlasování budu bojovat, aby v Senátu převládl duch odpovědnosti.“

Nový francouzský ministr zdravotnictví François Braun prohlásil, že je škoda, že „souhra okolností“ vedla zákonodárce k zamítnutí jednoho z klíčových opatření textu, který pro něj představuje „volbu kolektivní a individuální odpovědnosti“.

„Budu pokračovat v boji, v přesvědčování, od dnešního odpoledne v Senátu (…), aby tato ustanovení byla obhájena, (…) abychom nadále chránili francouzský lid,“ prohlásil ve středu v rozhlase RTL s odkazem na to, že návrh zákona musí ještě ratifikovat horní komora.

Francie se v současné době potýká se sedmou vlnou nákazy Covid-19 a narůstají obavy, jak se s ní zdravotnický systém vypořádá. Braun zahájil „bleskovou misi“, která má zdravotnickým střediskům pomoci lépe zvládat nápor mimořádných událostí v letním období.

Opoziční skupiny vítají své vítězství

„Okolnosti zavazují vládu, aby naslouchala opozičním stranám, což jí v tuto chvíli činí jisté potíže,“ řekl ve středu ráno rozhlasové stanici Sud Radio přední poslanec Republikánů Olivier Marleix.

Nejstarší poslankyně tvrdé levicové strany LFI Mathilde Panotová označila poslance vládní strany za „Playmobily“ – urážku, která je přirovnává k neživým hračkám.

„Parlament udělal svou práci, opozice udělala svou práci,“ řekl ve středu pro France Info poslanec RN a místopředseda Shromáždění Sébastien Chenu, který oslavoval text, který označil za „bezpáteřní“.

Krajně pravicové Národní shromáždění překvapilo rekordním ziskem v parlamentu
„Obnovili jsme naši svobodu,“ pokračoval a dodal, že „vláda nemůže dělat všechno buldozerem, jako to dělala posledních pět let“.

Naznačil také, že toto vítězství by mohlo otevřít cestu k tomu, aby zdravotníci, kteří odmítli očkování, byli znovu zařazeni do svých zaměstnání.

Hlasování každopádně poukázalo na politické potíže, kterým bude prezident Emmanuel Macron čelit během svého druhého funkčního období poté, co během parlamentních voleb minulý měsíc ztratil absolutní většinu v Národním shromáždění.

Podle analytiků se bude muset spoléhat na pravicovou stranu Republikáni, jejichž 62 poslanců bude pro schvalování zákonů klíčových.

Zdroj: connexionfrance.com