Zakladatel americké internetové společnosti Amazon Jeff Bezos, šéf automobilky Tesla Elon Musk i Soros a někteří další z nejbohatších lidí ve Spojených státech mají za posledních 20 let na kontě alespoň jeden rok, za který neodvedli ani cent na federálních daních z příjmu. (Foto: Flickr)

Uvedla to investigativní skupina ProPublica, která se dostala k rozsáhlému souboru dat amerického finančního úřadu IRS o přiznáních tisíců nejbohatších Američanů.

Záznamy podle ní ukazují, že tito lidé mohou zcela legálně každoročně odvádět částky představující pouze nepatrný zlomek svých zisků.7

ProPublica uvádí, že získala dosud nikde nezveřejněné informace o daňových záznamech pokrývajících období trvající déle než 15 let.

Data podle ní poskytují bezprecedentní pohled do finančního života amerických podnikatelských titánů včetně zakladatele softwarové společnosti Microsoft Billa Gatese, šéfa internetového podniku Facebook Marka Zuckerberga nebo investora Warrena Buffetta.

„Základní mýtus amerického daňového systému – že všichni přispívají spravedlivým dílem a že nejbohatší Američané platí nejvíce není pravda,“ uvádí ProPublica.

„Záznamy IRS ukazují, že ti nejbohatší mohou, a to zcela legálně, platit daně z příjmu, které odpovídají jen malému zlomku ze stovek milionů, ne-li miliard, o které jejich majetky každý rok narostou,“ pokračuje článek.

Zdroj: propublica.org