Během války nebo v krizové situaci je plánováno, že norské politické vedení bude fungovat z tajného sídla v kraji Buskerud. Zařízení má vlastní vodovodní a napájecí zdroj, je jaderně odolné a je určeno ke dlouhodobé podpoře stovek lidí. Píše o tom deník Aftenposten.

Jednoduchá autobusová zastávka nazvaná „Základna NATO" již desetiletí sloužila jako vodítko k přesnému umístění přísně tajného norského vojenského velitelství a odhalovala jeho tajemství.

Podle deníku  Aftenposten se zastávka takto jmenuje asi 60 let a vznikla v době, kdy bylo postaveno samotné velitelství. V současné době autobusy zastavují na „Základně NATO" asi 4-5x denně.

„Jméno vzniklo pravděpodobně v šedesátých letech, protože to je to, co se říkalo hovorově. Lidé věděli, že se něco děje, ale nevěděli, co přesně," řekl Aftenpostenu Johan Sigander z firmy Brakar, která v oblasti provozuje veřejnou dopravu.

Jacob Børresen, důstojník s dlouhou vojenskou kariérou v ozbrojených silách, se rozesmál, když slyšel o incidentu s autobusovou zastávkou.

„Z bezpečnostního hlediska je to zřejmě znepokojující, ale také to ukazuje, jaká je hezká země, v níž žijeme, kde bezpečnostní obavy nedefinují, co a jak bychom měli dělat," řekl Børresen Aftenpostenu.

Výzkumný pracovník Njord Wegge z Norského institutu pro zahraniční politiku (NUPI) tvrdí, že po skončení studené války se pojem tajemství změnil.

„Během studené války jste měli tento reflex míchy a mentalitu, kde bylo zřejmé, že určité věci mají být tajné," řekl Wegge Aftenpostenu. Zmizení tohoto reflexu odůvodnil spoluprací OSN, EU a NATO, stejně jako zhroucení Berlínské zdi a rozpadu Sovětského svazu.

Tzv. Sentralanlegget (doslovně „centrální zařízení") bylo otevřeno v říjnu 1959 a je provozováno Norským ředitelstvím pro civilní ochranu, které podléhá Ministerstvu spravedlnosti a mimořádných událostí. Podle údajů z norského rejstříku nemovitostí má sídlo plochu přes 20 hektarů a sestává ze šesti budov. Zařízení je také vidět na Mapách Google a Google Street View.

Na konci září 2018 vydal Národní bezpečnostní úřad (NSM) kontroverzní zákaz, kterým byly zakázány lety ve 239 oblastech, čímž ve skutečnosti odhalil zařízení armády včetně vojenského velitelství.

Zdroj:  aftenposten.no