USA uvažovaly o variantě komplexního útoku na celou Sýrii. Ale vstřícná prohlášení Ruska je pozastavila, uvedl syrský prezident Bašár Asad.

„Tentokrát Rusové otevřeně prohlásili, že jsou připraveni ničit místa vypouštění raket. Podle našich informací důkazy nemáme, máme jenom údaje, ale věrohodné. Uvažovali o variantě komplexního útoku na celou Sýrii. Zrovna tato hrozba donutila Západ, aby zavedl skromnější opatření," sdělil Asad v rozhovoru pro televizi RT.

USA, Británie a Francie ráno 14. dubna raketami zaútočily na syrské vládní objekty, které se podle jejich názoru používají pro výrobu chemických zbraní. Ruský prezident považoval útoky za akt agrese na suverénní stát, přitom ani ruští vojenští experti ani místní obyvatelé nepotvrdili fakt chemického útoku, jenž se stal záminkou pro raketový útok.

Syrská vláda nejednou oznamovala, že nikdy nepoužívala chemické zbraně proti civilním obyvatelům a teroristům, údajně byl celý chemický arzenál vyvezen ze země pod kontrolou Organizace pro zákaz chemických zbraní.

Zdroj: snews.com