Evropští policejní šéfové varují, že Spojené království má zdaleka nejvyšší míru „mimořádně nebezpečných“ vracejících se islamistických bojovníků z celé Evropy. (Foto: Army University Press)

Ve skutečnosti se asi polovina britských občanů, kteří se vydali do Iráku a Sýrie do boje za ISIS, nyní vrátila do Spojeného království.

Europol – donucovací orgán Evropské unie – varoval, že navrácení islamisté, kteří byli vyškoleni a kteří pravděpodobně zažili bitvy na Blízkém východě, jsou „mimořádně nebezpeční“.

„Jejich výcvik a zkušenosti – jako například manipulace se zbraněmi a výbušninami – je činí mimořádně nebezpečnými,“ napsali autoři zprávy.

Podle výroční zprávy Europolu se 45 procent britských džihádistů, kteří cestovali do Iráku a Sýrie během vzniku Islámského státu v Iráku a Sýrii (ISIS), nyní bezpečně vrátilo zpět do Spojeného království.

To znamená, že Velká Británie má největší podíl navrácených islamistických zahraničních bojovníků v celé EU. Na druhém místě je Německo s 33 procenty svých občanů, kteří se vrátili. Nizozemsko a Španělsko jsou společně na třetím místě s nejvyšším podílem vracejících se bojovníků ISIS – oba s 18%.

Zpráva varovala, že návrat zahraničních bojovníků spolu s jejich radikalizovanými příznivci představuje významnou a trvalou hrozbu pro národní bezpečnost členských států Evropské unie.

„Kromě toho přetrvávající znepokojení členských států EU spočívá v tom, že tito jedinci mohou udržovat a posilovat své sítě na národní i mezinárodní úrovni,“ napsali autoři zprávy.

Bill Gartner v článku The Telegraph¸ uvedl, že pouze 40 ze 400 vrácených džihádistů bylo stíháno za teroristické aktivity na Blízkém východě.

Na podzim roku 2017, nyní ředitel pro státní zastupitelství Max Hill, který byl v té době nezávislý recenzent legislativy pro terorismus – vládní dozorčí orgán pro zákony o terorismu – řekl, že britská vláda se nesnaží stíhat velké množství vraždících džihádistických bojovníků , ale že je chce „reintegrovány“ do britské společnosti.

Na podporu svého postoje pan Hill tvrdil, že velká procenta těch, kteří cestovali do zahraničí za účelem boje za ISIS, by mohli být mladí lidé, kteří „cestovali z naivity, možná s nějakým vymýváním mozků na místě“. a kdyby britská vláda stíhala všechny vracející se džihádisty, riskovala by „ztrátu generace“.

Zpráva Europolu odhalila, že celkem třináct lidí bylo zabito a 46 bylo zraněno při útocích džihádistů v roce 2018.

Co se týče domácího terorismu, zpráva odhalila, že Velká Británie měla nejvyšší počet (60) dokončených, neúspěšných nebo zmařených teroristických útoků v roce 2018 v celé Evropě, přičemž druhý nejvyšší počet byl zatčen za aktivity související s terorismem (273). Nejvíce teroristických zatčení měla Francie 310.

Zdroj: voice.com