Dva američtí zákonodárci v úterý oznámili, že znovu předloží návrh zákona, který má zabránit prezidentovi, aby jako první podnikl jaderný útok bez souhlasu Kongresu. (Foto: Wikimedia)

Demokratický člen Sněmovny reprezentantů za stát Kalifornie Ted Lieu uvedl v tiskovém prohlášení, že on a demokratický senátor za stát Massachusetts Ed Markey oznámili opětovné předložení legislativy i na tiskové konferenci v úterý už dříve.

"Tento návrh zákona jsme předložili již za vlády prezidenta Baracka Obamy, ale působení Donalda Trumpa v prezidentském úřadě ukazuje, jaké hrozivé je, že nějaký prezident má pravomoc zaútočit jadernou zbraní bez konzultace s Kongresem," napsal Lieu v tiskovém prohlášení, v jehož citovala jihokorejská agentura Jonhap.

Na fotografii z tiskové konference je zachyceno, jak oba zákonodárci stojí vedle panelu, na kterém je tweet prezidenta USA Trumpa z ledna 2018.

Trump tehdy reagoval na severokorejského vůdce Kim Čong-una, který v novoročním projevu řekl, že jeho země dosáhla v roce 2017 historický cíl "završení" vývoje svého jaderného programu a že má na pracovním stole "jaderné tlačítko".

Šéf Bílého domu v zmíněném tweetu požádal "někoho z Kimova vyčerpaného a hladem trpícího režimu, zda by laskavě nemohl (Kima) informovat, že i já mám jaderné tlačítko, ale je mnohem větší a mocnější než jeho, a to moje funguje!"

Oba muži od té doby absolvovali první, historický summit a zavázali se, že budou pracovat na ukončení programu na vývoj jaderných zbraní v Severní Koreji - ta za to dostane bezpečnostní záruky.

"Bez ohledu na to, kdo sedí v Oválné pracovně, má Kongres ústavní povinnost rozhodnout, kdy je nutný první jaderný úder," uvedl Lieu. "Jak si nyní začínáme uvědomovat, od katastrofy nás může dělit jeden tweet, který prezidenta urazí," dodal zákonodárce.

Své obavy vyjádřil i senátor Markey. K návrhu legislativy, nazvané "Zákon roku 2019 k zabránění prvního použití jaderných zbraní", řekl: "Žádný americký prezident, a určitě ne Donald Trump, by neměl mít pravomoc podniknout první útok atomovými zbraněmi bez jasného schválení Kongresem."

Od té doby, co si Trump s Kimem vyměňovaly výhrůžky a osobní urážky kvůli severokorejským zkouškám jaderných zbraní a mezikontinentálních balistických střel z roku 2017, se napětí výrazně zmírnilo.

Oba lídři plánují koncem února druhý summit, na kterém se budou snažit rozvinout svou dohodu z prvního, červnového summitu v Singapuru.

Zdroj:  thehill.com