Dnes se John Kerry v Mnichově sejde se Sergejem Lavrovem a s několika svými dalšími protějšky z Evropy a ze Středního východu, aby v poslední obranné linii uhájil obnovení syrských mírových rozhovorů, které se rozpadly uprostřed intenzivních ruských náletů na pozice rebelů v Aleppu. Rebelové jsou ve všech ohledech obklíčeni. Původně to vypadal, že ta „umírněná“ opozice by to mohla ustát a odrážet Rusy s Íránci s pomocí zásobování z USA, Turecka a Saúdské Arábie. Tyto naděje však v posledních několika týdnech uvadly, když Hezbollah postoupil k Aleppu a nakonec to město obklíčil s odříznutím rebelů od klíčových zásobovacích tras a se spuštěním masového exodu civilistů.


Tyto rozhovory v metropoli Bavorska přichází během toho, co je až dosud snad nejkritičtějším bodem tohoto konfliktu. S tím, jak je opozice v provazech, je to pro Rijád, Ankaru, Doha a Spojené arabské emiráty situace zvítěz nebo zemři. Monarchie ze Zálivu buď vyšlou pozemní vojska k ochraně rebelů nebo je Hezbollah a IRGC během týdnů rozsekají – snad i dnů.

Samozřejmě, že sunnitští sponzoři opozice nemohou přímo říci, že půjdou do Sýrie bojovat s Íránem a s Rusy. Jakýkoliv pozemní vpád bude ospravedlněn potřebou „bojovat s ISIS“, i když je přítomnost Islamistického státu v Aleppu daleko menší než v jiných obležených městských centrech jako Raqqa a Deir ez-Zor. A toto úsilí je ve skutečnosti už tak průhledné, že už i mainstreamová média byla nucena to uznat. Např. zde je to od FT:

[quote align="center" color="#999999"]

Saúdská Arábie diskutuje o plánech na vyslání pozemních vojsk spolu s regionálními spojenci včetně Turecka do bezpečné zóny v Sýrii, což je poslední linie obrany k udržení té rebelie naživu, když té hrozí kolaps, jelikož Ruskem podporovaná ofenziva sil syrského režimu vpadla až do severní provincie Aleppo.

Ač Západní činitelé tento plán zavrhli jako postrádající věrohodnost, jsou tu příznaky zoufalství, které pociťují mnozí z podporovatelů syrské opozice, když vidí výsledek této války čím dál chmurněji. Dva lidé obeznámení se saúdskými plány řekli Financial Times, že vysoce postavení činitelé Zálivu jsou v Rijádu na schůzce s tureckými činiteli, aby prodiskutovali možnost vyslání pozemních vojsk, která povedou koalici bojovníků uvnitř Sýrie.

Bývalý obchodní uzel Sýrie město Aleppo, je posledním významným městským centrem kontrolovaným rebely. Jeho venkov na severní hranici s Tureckem je jeho poslední linií zachování života.

Síly presidenta Bashara al-Assada posílené Íránem financovanými šíitskými milicemi minulý týden s krytím ruskými nálety postoupily na opozicí držená území na severním venkově Aleppa. Tyto násilnosti podnítily útěch tisíců civilistů, což ještě zhoršuje už tak ohromnou humanitární krizi.

Saúdská Arábie,UAE a Bahrajn veřejně vyhlašují, že ta vojska budou vyslána jako součást USA vedené mezinárodní koalice už teď sestavené proti ISIS. To přichází poté, co Washington poukazoval na arabské země, že nedělají dost v boji proti této islamistické skupině. Ale regionální pozorovatelé říkají, že tyto manévry jsou krytím intervence na pomoc syrským rebelům. [/quote]

[quote align="center" color="#999999"]