Americký senátor Lindsey Graham po schůzce s prezidentem Donaldem Trumpem ujistil novináře, že hlava státu souhlasila, aby se zpomalilo stažení vojsk ze Sýrie. A dodal, že to udělají „chytře“.

„Po jednáních s prezidentem a (předsedou Spojeného výboru náčelníků štábů, generálem Josephem) Dunfordem jsem se nikdy necítil lépe, pokud jde o to, kam směřujeme," cituje slova Grahama deník The Washington Examiner.

„Domnívám se, že tento proces zpomalíme chytře… Podle mého názoru jsme si udělali jakousi přestávku, abychom mohli zvážit, jakým způsobem nejlépe dosáhneme cíle, který si prezident vytyčil," dodal senátor a poznamenal, že nyní je zapotřebí udělat vše pro to, aby nedošlo k eskalaci napětí mezi syrskými Kurdy a Tureckem. Rovněž je podle něj nutné zabránit tomu, aby z dané situace těžil Írán.

Trump v polovině prosince vyhlásil vítězství nad teroristickou organizací IS (teroristická organizace zakázaná v Rusku) v Sýrii. Později mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová uvedla, že Spojené státy začaly stahovat vojáky ze Sýrie, ale vítězství nad IS neznamená konec koalice. Agentura Reuters s odkazem na zdroje uvedla, že ozbrojené síly budou staženy za 60 až 100 dní.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Moskva zatím netuší, jaký algoritmus aktivit Washington zvolil poté, co se rozhodl stáhnout vojska ze Sýrie. Kromě toho Lavrov prohlásil, že Američani ne vždy dělají to, co slíbili.

USA a jejich spojenci realizují od roku 2014 v Iráku a Sýrii operaci proti Islámskému státu. V Sýrii přitom působí bez povolení vlády dané země, která jejich aktivity považuje za okupaci. V zemi se nachází na dva tisíce amerických vojáků, kteří spolu se Syrskými demokratickými silami kontrolovali území na východě a severovýchodě země, které je bohaté na přírodní zdroje.

Zdroj:  washingtonexaminer.com