Americký prezident Donald Trump přednese v pondělí projev „vítězství“ v Georgii , kde zvítězil jeho soupeř Joe Biden, uvedl Bílý dům. (Foto:

„Prezident Trump bude pracovat od časného rána do pozdních nočních hodin, uskuteční mnoho hovorů a uspořádá mnoho schůzek. Prezident opustí Bílý dům v 18:10 hodin, aby uspořádal „vítěznou demonstraci“ v Daltonu v Georgii," je uvedeno v Trumpově denním plánu.

Formálním důvodem Trumpovy cesty do státu je podpora republikánských kandidátů ve druhém kole voleb do Senátu naplánovaném na 5. ledna.

Cesta se uskuteční na pozadí zveřejnění telefonického rozhovoru mezi Trumpem a státním tajemníkem státu Georgia Bradem Raffenspergerem, kterého Trump, i když se uchýlil k hrozbám, přesvědčil, aby přepočítal hlasy v jeho prospěch.

Republikánští zástupci  v Georgii přepočítali  hlasy v prezidentských volbách celkem třikrát a pokaždé se ukázalo, že Biden porazil Trumpa těsným náskokem. Výsledkem bylo, že demokratický kandidát získal hlasy všech 16 voličů z Georgie.

Trump stále nepřipouští porážku v prezidentských volbách. 306 volitelů hlasovalo pro Bidena a 232 pro Trumpa. Výsledky musí být schváleny Kongresem 6. ledna. Inaugurace zvoleného prezidenta je naplánována na 20. ledna.

 

Zdroj: pz.cz