Prezident USA Joe Biden od pondělí znovu zavede zákaz vstupu do země pro téměř všechny neamerické občany, kteří za posledních 14 dnů byli v Brazílii, Irsku, Velké Británii nebo v některé z 26 zemí schengenského prostoru. Tímto krokem chce zabránit šíření koronaviru. Americká média o novince informují s odvoláním na zástupce Bílého domu. (Foto: Pixabay)

Média uvádí, že dva zástupci Bílého domu také potvrdili, že na seznam přibude i Jihoafrická republika, protože právě v této zemi se objevila nová varianta koronaviru SARS-CoV-2. Podle agentury AP se nová varianta v USA zatím neobjevila, ve Spojených státech však byla zachycena britská mutace viru.

Nový prezident Biden podepsáním příkazů zruší nařízení předchůdce Donalda Trumpa, který v posledních dnech prezidentství rozhodl o zmírnění cestovních omezení, které mělo začít platit 26. ledna.

„Souhlasím s ministrem, že tato akce je nejlepším způsobem, jak pokračovat v ochraně Američanů před covidem-19, a zároveň umožnit bezpečné obnovení cestování,“ napsal Trump v příkazu s ohledem na tehdejšího ministra zdravotnictví a sociálních služeb Alexe Azara.

Se zprávou o opětovném zákazu jako první přišla agentura Reuters. Zákaz vstupu většiny návštěvníků z Evropy v USA platí od poloviny března. Zákaz vstupu z Brazílie platí od května.

Od 26. ledna také začne platit Bidenovo nařízení, podle kterého lidé, kteří do USA přiletí, musí absolvovat karanténu. Všichni cestující starší dvou let se také musí prokázat negativním výsledkem testu na covid-19, který nesmí být starší než tři dny. Taktéž se mohou prokázat potvrzením, že se z koronaviru vyléčili.

Jak uvádí americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), domácí karanténa bude trvat sedm dnů, zároveň bude cestujícím doporučováno, aby nový test podstoupili tři až pět dnů po příletu.

AC24.cz je také na  Facebooku Twitteru Telegramu a   GAB

Zdroj:  sky.com