Podle nové zprávy letělo tento týden s flotilou prezidenta Bidena do Evropy americké letadlo „soudného dne“, které by v případě jaderné války fungovalo jako nouzové velitelské centrum. (Foto: Youtube / The Sun)

Ultratrikovaný Boeing 747, známý také jako „Noční hlídka“, byl ve čtvrtek spatřen, jak přistává na základně královského letectva Mildenhall v anglickém Suffolku, uvedly londýnské Timesy.

Biden s doprovodem nejvyšších asistentů odletěl ve čtvrtek do Bruselu, aby se pokusil nadále posilovat podporu opozice vůči Rusku a zároveň zvažoval možné nové důsledky vůči němu kvůli jeho invazi na Ukrajinu minulý měsíc.

Stíhačka „soudného dne“, jedna ze čtyř v americké flotile, pravidelně cestuje s ministrem obrany. Ministr obrany Lloyd Austin je v Evropě v rámci delegace svého šéfa, která se setkává s představiteli NATO a evropských zemí.

Upravená letadla, která byla navržena tak, aby byla „vysoce schopná přežít“ v případě jaderného útoku, byla nazvána „mobilními Pentagony“. Zajišťují řízení amerických jaderných zbraní z jakéhokoli místa na světě a za většiny okolností, včetně následků jaderného útoku.

Letadlo je dimenzováno tak, aby odolalo jaderným výbuchům, je chráněno proti účinkům elektromagnetických pulzů, které vznikají při atomových explozích, a také proti tepelným bombám. Letadlo také obsahuje nejmodernější satelitní komunikační systémy, jak uvádí letectvo.

Letouny E4-B byly rovněž použity k doplnění komunikační infrastruktury při vnitrostátních národních katastrofách.

Zdroj: nypost.com