Americká armáda plánuje obnovit své síly na Aljašce, aby se připravila na možné budoucí konflikty v chladném počasí v Arktidě, oblasti, kde Washington a jeho spojenci z NATO chtějí rozšířit svou vojenskou přítomnost. (Foto: Flickr)

„Myslím, že právě teď je účelem armádních sil na Aljašce mnohem více vytvořit formaci schopnou pracovat v extrémně chladném počasí,“ řekla agentuře Associated Press armádní tajemnice Christine Wormuthová.

Armáda má v současné době na Aljašce brigádu Stryker, která využívá osm těžkých vozidel. Wormuthová zvažuje její nahrazení mobilnější pěší jednotkou a vozidla Stryker by byla nahrazena vozidly vhodnějšími do chladného počasí. „Snažíme se dostat do stavu, kdy budeme mít arktické síly – síly, které mohou přežít a operovat v tomto prostředí,“ řekl Wormuth.

V březnu USA poprvé nasadily na cvičení na Aljašce rakety Patriot a další pokročilé systémy protivzdušné obrany. Raketové systémy byly použity během vojenských cvičení Arctic Edge, kterých se účastnila také Kanada.

USA považují Arktidu za oblast, kde se mohou postavit Rusku a Číně, což se odrazilo ve strategiích jednotlivých složek americké armády.

Armáda loni vydala strategický dokument, v němž se uvádí, že Arktida má „potenciál stát se sporným prostorem, kde se velmocenští rivalové Spojených států, Rusko a Čína, snaží využít vojenskou a ekonomickou sílu k získání a udržení přístupu do regionu na úkor zájmů USA“.

NATO se snaží o expanzi v Arktidě, kterou aliance nazývá svým „severním křídlem“. Finsko, které sdílí s Ruskem více než 800 mil dlouhou hranici, ve čtvrtek oznámilo, že plánuje podat žádost o vstup do NATO, čímž by aliance rozšířila své arktické území na prahu Ruska.

Zdroj: antiwar.com