Evropská unie údajně platí prémii ve svých nových dodavatelských smlouvách se společnostmi Pfizer-BioNTech a Moderna. (Foto: Flickr)

Podle deníku Financial Times výrobci vakcín zvýšili své ceny miliard nových dávek. Mezitím Evropská komise uzavřela dohodu s americkou firmou Novavax o vakcíně, která ještě nebyla schválena k použití.

Podle zprávy Financial Times ve dne 1. srpna zvýšila společnost Pfizer-BioNTech v nové smlouvě o dodávkách s EU své ceny o více než čtvrtinu. Cena za dávku Pfizer-BioNTech je nyní 23,13 amerických dolarů (19,50 eur), oproti 18,40 americkým dolarům (15,50 eur) dříve.

Moderna také zvýšila svou cenu, z 22,60 amerických dolarů za dávku na 25,50 amerických dolarů. Zde je důležité poznamenat, že Brusel nepotvrdil, zda společnosti Pfizer nebo Moderna zvýšily ceny. Přestože jsou dávky placeny z peněz evropských daňových poplatníků, cena je považována za „důvěrnou informaci“.

V květnu podepsala Evropská komise se společností Pfizer novou dohodu o dodávkách 1,8 miliardy dávek do roku 2023, zatímco Moderna v červnu slíbila dalších 150 milionů dávek na rok 2022.

Francouzský ministr pro evropské záležitosti Clement Beaune ve francouzském rozhlase uvedl, že jednání stále probíhají a jsou výsledkem přísnějších doložek o variantách, výrobě a dodávkách.

Mluvčí Evropské komise 3. srpna uvedla, že při vyjednávání dohody hrála roli řada faktorů a cena je pouze jedním z nich.

„Sledujeme také výrobní kapacitu, použitou technologii, harmonogram dodávek a zkušenosti získané z předchozích dodávek s těmito společnostmi,“ řekla Vivian Loonela.

Je pravda, že EU má smlouvy i s jinými dodavateli a stále probíhají jednání. Ve středu Evropská komise souhlasila s nákupem až 200 milionů dávek od amerického výrobce vakcín Novavax.

Má to ale háček. Vakcína Novavax na bázi bílkovin zatím nebyla schválena evropskými regulačními orgány. Probíhá průběžná kontrola v Evropské agentuře pro léčivé přípravky, ale formální dokumenty budou teprve podány.

Přesto by se dávky mohly začít dostávat k evropským břehům ve čtvrtém čtvrtletí roku, samozřejmě jakmile regulační orgány schválí vakcínu k použití. To poskytne bloku více možností, ale Pfizer a Moderna zůstanou hlavními dodavateli.

Zdroj: ft.com