Vojenská převaha USA klesla do takové míry, že Spojené státy by prohrály ozbrojený konflikt proti Rusku či Číně, říká komise amerického kongresu. Studie varuje před vážnými následky.

Schopnost Ameriky, jejích partnerů a spojenců ochraňovat své klíčové zájmy, je stále více v ohrožení, varuje zpráva, která byla ve středu publikována komisí pro strategii národní obrany (National Defense Strategy Commission). Pokud vláda neučiní neodkladné kroky, aby zlepšila situaci, která se rovná „krizi národní bezpečnosti", budou následky vážné a dlouhotrvající, stojí ve zprávě.

Americká armáda by mohla při konfliktu nést vysoké lidské ztráty a přijít o velké množství hardwaru a infrastruktury. K tomu hrozí ztráta globálního vlivu.

„Bezpečnost a úspěch Spojených států jsou ve větším ohrožení než kdykoli předtím v uplynulých desetiletích. Americká vojenská převaha — (…) páteř globálního vlivu a své národní bezpečnosti — degradovala do nebezpečné úrovně. (…) Rivalové a oponenti vyzývají Spojené státy na mnoha frontách a v mnoha oblastech."

Díky tomu může být pro Spojené státy těžké vyhrát válku pro Rusku či Číně.

Vojenský rozpočet USA činí 716 miliard dolarů, je čtyřikrát vyšší než čínský a desetkrát vyšší než ruský. Nehledě na to zpráva říká, že obrana se smrskla „na nebezpečnou úroveň". Hlavně v případě, že by USA musely bojovat na několika frontách zároveň.

Spojené státy nejvíce ztratily hlavně v oblasti kybernetiky a vesmíru. Také jaderné vybavení je, podle názoru expertů, potřeba modernizovat.
„Vojenská převaha USA není již více zajištěna a vliv na americké zájmy a americkou bezpečnost je velký."

Podle slov autorů se rivalové Washingtonu — Čína a Rusko – snaží o „regionální hegemonii a hledají prostředky projekce své moci na světovou úroveň".

„Cíleně budují vojenské síly, aby neutralizovali přednosti Spojených států," myslí si experti.

Zdroj:  usip.org