Několik uprchlíků z Afghánistánu se v posledních dnech ve dvou různých polských uprchlických zařízeních otrávilo houbami, které si nasbírali pro zpestření stravy.

Dvě děti jsou v kritickém stavu, šestiletému chlapci dnes lékaři transplantovali játra, zatímco nervový systém jeho o rok mladšího bratra zničil jed muchomůrky zelené natolik, že transplantace není možná.

Kvůli otravě je v nemocnici také chlapcova sedmnáctiletá sestra, ale ta je mimo nebezpečí. Kvůli transplantaci jater lékaři vyšetřili šest lidí z chlapcovy nejbližší rodiny a včera večer se mezi nimi našel vhodný dárce.

Podle wyborcza.pl bylo pátrání po něm obtížné, protože několik dospělých příbuzných je rovněž hospitalizováno kvůli otravě muchomůrkou zelenou, a proto se nemohli stát dárci.

Rodina sbírala houby v lese v okolí uprchlického centra v Podkowě Leśné u Varšavy. Rodina byla z Afghánistánu evakuována Polskem na žádost Velké Británie; jejich otec pracoval pro Brity.

Polská média dnes informovala o otravě dalších čtyř Afghánců houbami. Tento případ se stal minulý týden ve středisku v Lininu jižně od Varšavy.

Jeden z nich podstoupil transplantaci jater poté, co snědl jedovaté houby, uvedl web televize Polsat News.

Zdroj: abcnews.go.com