Americká společnost Boeing objevila úlomky cizích předmětů v palivových nádržích několika civilních dopravních letadel typu 737 MAX, které jsou dočasně uskladněny v souvislosti s vyšetřováním dvou tragických havárií z října 2018 a března 2019. (Foto: Wikimedia)

Nález může potenciálně představovat bezpečnostní riziko, uvádí se v interním oběžníku Boeingu, do kterého měla v úterý možnost nahlédnout tisková agentura Reuters.

Uzemněná letadla čekají na předání leteckým společnostem. Úlomky cizích předmětů – například nářadí či kovové hobliny zapomenuté pracovníky během výrobního procesu – jsou ve společnosti Boeing problémem kvality kontroly u různých typů letadel včetně vojenského KC-46 Pegasus, který je určen k doplňování paliva jiných letadel ve vzduchu.

Hlavní manažer programu 737 Mark Jenks v předmětném oběžníku zaměstnancům odkazuje, že takové úlomky jsou "naprosto nepřijatelné" a společnost přijímá opatření k řešení tohoto problému ve svém výrobním systému.

Mluvčí Boeingu potvrdil pravost oběžníku a dodal, že společnost daný nález nepovažuje za příčinu odkladu návratu strojů Max 737 do provozu.

Úlomky byly nalezeny během údržbových prací na několika ze stovek letadel typu 737 MAX, které Boeing vyrobil, ale zatím neodevzdal odběratelským společnostem vzhledem k celosvětový zákaz uvalen loni v březnu po druhé havárii daného typu stroje.

Federální letecká správa (FAA) na žádost Reuters o vyjádření bezprostředně nereagovala.

Zdroj:  zerohedge.com