(AFP) – Německá ministryně obrany Ursula von der Lyen v pátek Washington varovala před poškozování evropské soudržnosti a před snahami o sbližování s Ruskem za zády svých spojenců. Evropa je podrážděná chválou britského rozhodnutí opustit EU od amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho kritikou NATO i měkčím přístupem k Rusku.


„Naši američtí přátelé dobře vědí, že váš tón k Evropě a k NATO má přímý dopad na soudržnost našeho kontinentu,“ řekla tato německá ministryně na Mnichovské bezpečnostní konferenci.

„Stabilní Evropská unie je i v americkém zájmu, stejně jako silné a jednotné NATO,“ řekla.

Rovněž USA varovala před považováním transatlantických vztahů jako daných s poukazem, že by neměl své spojence a Rusko stavět na stejné místo.

„Nemůže tu být politika stejného odstupu od spojenců, jako od těch, kdo otevřeně zpochybňují naše hodnoty, naše hranice a mezinárodní právo,“ řekla.

Při prosazování spolehlivých vztahů s Ruskem jako celkem nemohou spojenecké národy „vést bilaterální jednání přes hlavy svých partnerů,“ dodala.

Trump od nástupu do úřadu říkal, že sice plně podporuje NATO, o této alianci během volební kampaně ale mluvil s opovržením, když ji nazýval „zastaralou“.