Co by proboha mohlo donutit mega-korporaci donutit se třást o svou pozici? Jediný muž, který zasvětil svůj život studiu hub, může na tuto otázku dát odpověď.  Argument Paula Stametse předkládá po celou dobu své vědecké kariéry, když doslova objevil magickou léčebnou kůru a uvádí skutečnosti, že houba je klíčem k záchraně světa. 

Paul Stamets je přední světový mykolog, avšak získal malé uznání za jeho práci. V roce 2001, kdy podal žádost o udělení patentu, byl plně ignorován. Jeho výzkum byl podle představitelů pesticidového průmyslu, považován za narušující konvenční průmysl. Patent, který Stamets dodal je „nejničivější technologie, jakou jsme kdy viděli.“

Tento patent je jeden z těch, které odsuzují i velké korporace jako je Monsanto: jedná se o bio-pesticid,  který je popsán v patentu jako „dlouho trvající, bezpečné řešení před více než 200 000 druhy hmyzu“. Je zcela vyroben houby. 

Paul Stamets si tuto technologii patentoval pod názvem SMART Pesticide. Neškodný pesticid. Takový, který podporuje ekologickou biodiverzitu a podporuje ekologii, zatímco se osvědčuje jako velmi efektivní.

Po sporulaci (proces, který probíhá u houby) hřibu, což je nazváno entomopatogenní se houba uvolní. Laicky řečeno dělá to, že zabíjí hmyz a dělá okolní prostředí nevhodné pro jakýkoliv další hmyz, pro houbu specificky vybraný. Stamets tak jde o krok dále. Díky použití extraktu z této houby, může být hmyz přemístěn na jiné lokace.

Jednoduše řečeno: zemědělec jednoduše sprejuje tento nový bio-pesicid na své půdě a sleduje, jak hmyz padá z nebe. Nejsou potřeba žádné další GMO semena a není zde žádná potřeba po škodlivých, rakovinu způsobujících, sprejech.

A co víc – podle patentu je tento nový typ patentu bio pesticidu možné použít ke „kultivaci zemědělského odpadu“. Je to bezpečné pro životní prostředí, zapojuje lidi je to snadné k pěstování a je to v podstatě zadarmo.