Průzkum provedený poté, co bývalý předseda Europarlamentu Martin Schulz převzal vedení německých Sociálních demokratů (SPD), vypadá, že tato strana se teď dostala před Křesťanské demokraty (CDU) kancléřky Angely Merkel. Průzkum vedený za německý magazín Bild agenturou INSA ukazuje SPD s 31 procenty voličů a CDU se 30 procenty. Průzkum znamená, že poprvé od srpna 2010 si SPD vede v průzkumu lépe než konzervativní CDU, hlásí Die Welt.


Proti migrační Alternativě pro Německo (AfD) se povedlo podržet si svou pozici strany s třetí nejvyšší podporou v zemi s 12 procenty hlasů. Za nimi se drží krajně levicová Die Linke, strana Zelených a k libertarianismu tíhnoucí Svobodná demokratická strana, co má v průzkumu 6 procent, tedy těsně nad pětiprocentní hranicí, aby si vydobyla křesla v parlamentu.

Šéf INSA Hermann Binkert řekl, že v těchto výsledcích se odráží dopad převzetí vedení strany bývalým předsedou Europarlamentu Martinech Schulzem po Sigmaru Gabrielovi. „Volby do Bundestagu jsou teď naprosto otevřenou záležitostí,“ řekl.

Mluvčí za vnitřní kruhy SPD známý pod přezdívkou Seeheimer Kreis, Johannes Kahrs, se tímto průzkumem osmělil a německým médiím řekl: „Merkelová je jako Kohl v roce 1998. Lidé chtějí novou tvář.“ Helmut Kohl byl německým kancléřem od roku 1982 do roku 1988 a býval vůdcem CDU.