Policejní kaprálové Policejního útvaru Wilmingtonu, kteří v září 2015 zastřelili už zraněného na invalidní vozík odkázaného afro-Američana, nebudou obviněni z porušení občanských práv tohoto muže, oznámili federální žalobci spolu s okresní kanceláří Amerického ministerstva spravedlnosti. V pátek federální činitelé spolu s kanceláří amerického ministerstva spravedlnosti pro okres Delaware, FBI a divize lidských práv amerického ministerstva spravedlnosti řekli rodině Jeremyho McDola, tj. muže zabitého Wilmingtonskou policií, že důkazy nenaznačují, že by ti policisté záměrně použili nadměrnou sílu, když McDola zastřelili.


„Ministerstvo spravedlnosti dnes oznámilo, že je nedostatek důkazů k podání obvinění z porušení občanských práv proti kaprálům Wilmingtonského policejního útvaru (WPD) účastnících se zastřelení 28-letého paraplegika Jeremyho McDola z 23. září 2015,“ uvedla podle News Journal v prohlášení kancelář amerického ministra spravedlnosti.

Střet mezi policisty a McDolem, 28, který byl zachycen na videu mobilním telefonem svědka, vyvolal ve Wilmingtonu i jinde pobouření. Policie dorazila na místo činu na základě nouzového volání 911 tvrdícího, že afro-americký muž na invalidním vozíku utrpěl střelné zranění, které si sám způsobil. Rodina McDola v žalobě proti městu Wilmington uvedla, že McDole byl oloupen o peněženku a pak postřelen, a že buď ten zloděj, nebo jeho komplic zavolal policii, které povídal o vlastním postřelení, které způsobilo McDolův stav.

K McDolovi dorazili tři bílí policisté a jeden hispánský – starší kaprál Josehp Dellose, starší kaprál Danny Silva, kaprál Thomas Lynch a kaprál James MacColl; jeden z policistů na něj namířil buď brokovnici nebo útočnou pušku s výkřikem na McDola, aby „zahodil zbraň“ a „zdvihl ruce“. Video ukazuje McDola, jak si oběma rukama tře kolena.