Prakticky vše, co britská média hovoří o situaci v Aleppu v posledních době, nebylo ověřeno a potvrzeno skutečností, píše Peter Hitchens komentátor The Daily Mail. „V posledních několika dnech nás zavalili reportážemi o událostech na východě Aleppa, které byly připraveny lidmi z Bejrútu, který se nachází ve vzdálenosti 180 mil od syrského města (a z jiné země), nebo dokonce z Londýna, který se nachází ve vzdálenosti 2.105 mil (z jiného světa), a řekli nám, že tam (v Aleppu), zabili ženy a děti, a lidi zaživa upálili," poukázal Hitchens.


Zdrojem těchto informací byli jacísi „aktivisté", ale stále je nejasné, kdo jsou. „Pokud je mi známo, minulý týden ve východní části Aleppa nebyl jediný západní novinář. Ani jeden," poznamenává sloupkař.

Ve stejné době většina britských médií skromně nazývá příznivce Al-Káidy „povstalci" a bývalý premiér David Cameron je nazval „umírněnou" opozicí. Důvody pro takové chování sdělovacích prostředků stále obtížnější pochopit, nebo odpustit. Pokud by tito „rebelové" byli kdekoli jinde na světě – včetně v Británie, média by je nazvala „extrémisty", „džihádisty", „teroristy" a „fanatiky", prohlásil komentátor.

Stačí připomenout Chaleda Abu Sakkara (jednoho z vůdců takzvané Svobodné syrské armády – pozn.), který před kamerou vyřízl a snědl srdce mrtvého vojáka, nebo členy radikální skupiny „Harakat Nur al-Din al-Zenko", která uřezává dětem hlavy.

Takovou „umírněnou opozicí" obhajují v britském parlamentu, a z „masakrů" a „válečných zločinů" obviňují syrskou armádu a Rusko. Ale, jak říká Hitchens, o tom ještě neviděl „jediný nezávislý a ověřitelný důkazy".

Komentátor uvedl, že předtím často cestoval po komunistických zemích, a ze všeho nejvíc nesnášel skutečnost, že „každé oficiální prohlášení bylo vědomou lží". V těch dnech byla západní média jako závan čerstvého vzduchu. Nyní se však „falešné zprávy, podporované státem" šíří v britských médiích, včetně BBC. Hitchense se snaží mluvit pravdu tak hlasitě, jak jen může, protože všichni ostatní mlčí.

Zdroj:  pz.cz