Ministerstvo zemědělství USA právě schválilo dvě geneticky upravené odrůdy brambor, vytvořené s použitím dvouřetězcové RNA. Koncem minulého týdne schválilo americké Ministerstvo zemědělství dva nové kmeny geneticky upravených brambor. Tyto brambory vytvořené společností J. R. Simplot byly navrženy tak, aby odolaly bramborové plísni.


Jde o rostlinné onemocnění, které je známé díky tomu, že v 19. století v Irsku způsobilo bramborový hladomor.

Bramborová plíseň však dodnes představuje velký problém pro zemědělce po celém světě ai to byl důvod, proč byly navrženy tyto geneticky upravené brambory.

Společnost Simplot uvádí, že jejich GM brambory jsou méně náchylné na pohmoždění, obsahují méně černých skvrn a mají prodlouženou schopnost uskladnění, i když tato vyjádření nebyly vědecky potvrzeny.

Předtím, než budou tyto brambory uvedeny na trh, musí je prozkoumat americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), a také schválit americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA).

Podle odhadů budou tyto procesy ukončeny v lednu 2017 a GM brambory na trh oficiálně vstoupí na jaře v roce 2017.

Ačkoliv se při GM plodinách často využívá genetické transformace rekombinantní DNA a podobné technologie, tyto brambory představují první rostlinný produkt vytvořený s použitím nové technologie, která předstihuje experimentální fázi.

Tato technologie, která je známá jako dvouřetězcová RNA, reprogramuje a potlačuje geny organismu. V podstatě se malá molekula RNA vloží do bramborových buněk, která reprogramuje a potlačí geny v určitých drahách.

Detoxikátorů čistí, detoxikuje a harmonizuje střeva, játra, žaludek, slezinu, slinivku a žlučník. Koupíte zde.
No vědci po celém světě jsou si vědomi, že tyto "zkřížené" molekuly RNA se mohou zachytit v lidské DNA, čímž reprogramují a potlačí geny u lidí, kteří konzumují tyto GM brambory.

Potvrdily to i jiné studie, jako je například studie z roku 2012, která odhalila, že dvouřetězcová RNA se může přenášet z rostlin na člověka a živočichy prostřednictvím jídla.

Kromě toho může dvouřetězcová RNA potlačit geny jiných organismů, které by přišly do kontaktu s GM bramborami, jako jsou včely.