Izraelský premiér Benjamin Netanjahu a ministr obrany Ehud Barak se snaží dosáhnout od prezidenta USA Baracka Obamy otevřeného prohlášení o tom, že je ochoten použít vojenskou sílu proti Íránu, oznámil list Maariv. Izraelské vedení počítá s tím, že nejvyšší americký představitel učiní toto prohlášení na zahájení zasedání Valného shromáždění OSN 25. září nebo na jakémkoli jiném fóru, nejpozději však do této doby. V současné době se izraelské velvyslanectví v USA a zastupitelství v OSN snaží jednat v tomto směru.

Bývalý šéf Mossadu: Izrael bude muset v případě války s Íránem vybombardovat Libanon a Gazu

Pokud dojde k válce s Íránem, Libanon a Pásmo Gazy budou pro Izrael představovat vážnou hrozbu. Prohlásil to v rozhovoru pro izraelské rádio bývalý ředitel tajné služby Mossad Dani Yatom. Podle jeho slov, znepokojení vyvolává obzvlášť tisíce raket, které šíitské hnutí Hizballáh a palestinské hnutí Hamas skladují v Libanonu a v Pásmu Gazy. Proto je zcela reálné, že bude nutné zničit část Libanonu a Gazy, aby Izraelci byli ochránění před raketovým ostřelováním, sdělil Yatom.


Útok na Írán, den druhý

V izraelských politických kruzích si snaží představit scénář, podle kterého se budou vyvíjet události v případě, že Izrael přece jen zaútočí na íránské jaderné objekty. Jak zdůrazňuje izraelská televize, je tento scénář víc než hrozivý.

Hned následující den po útoku dopadnou na Izrael tisíce íránských raket. Obětí odvetného útoku budou stovky civilních obyvatel. Bude to začátek války v regionu a bude trvat nejeden týden. Celkem může za tuto dobu dopadnout na Izrael až 50 tisíc raket.

Vojenští činitelé podrobili tragický scénář politiků ostré kritice a prohlásili přitom, že daná varianta nepřihlíží k mnoha faktorům. V silových kruzích mají za to, že tento scénář pouze vyvolává zbytečnou paniku.

Zdroj: czech.ruvr.ru

]]>