Pozemšťané zkoumají fotografie poskytnuté americkým roverem Curiosity po přistání na Marsu. Zájem o fotografie z kosmu je obrovský. Stěhují z jednoho blogu do dalšího a aktivně je posuzují na Internetu. Snímky Curiosity dokáží poodhalit některá tajemství Rudé planety, jsou přesvědčeni ruští vědci. Jedno z nich již bylo vlastně odhalené. Na první fotce z planety spatřili milovníci kosmických záhad „kaňku“ nejasných, ale obrovských obrysů. Na Internetu se hned objevily různé verze, co to může být: od banálních bliknutí objektivu do div ne utíkajících Marťanů, jež se snaží schovat před Pozemšťany.

Avšak odborníci z projektu Curiosity vysvětlili, že na fotografii je zachycen sloup prachu, který zvedl rover v okamžiku přistání. I když na samotné planetě nebudou stopy po životu objeveny, může být přizpůsobena potřebám Pozemšťanů, je přesvědčen dopisující člen Ruské akademie kosmonautiky Jurij Karaš:

Ze všech planet Sluneční soustavy je Mars nejblíže Zemi co do životních podmínek. A jeho průzkum umožní poskytnout odpověď na otázku: kdo jsme a jaký máme původ, a dokonce najít sobě podobné bytosti anebo aspoň jejich stopy. Kromě toho je Mars planetou, která se dá osvojit a tím rozšířit areál života lidí. Curiosity je vybaven univerzálními přístroji, jež mají poskytnout odpověď na otázku: je vznik života na Marsu možný a jestli tam kdysi existoval.

Pro přistání Curiosity byla vyvinuta unikátní technologie „nebeský jeřáb“. Díky této technologii bylo vozítko spuštěno z lodi a postaveno na vlastní kola. Nová technologie může být použita v budoucnu také pro výsadek lidí na Marsu. Lidská noha může vstoupit na planetu již dnes, ale jen virtuálně. Zájemců o cestování Rudou planetou se sešlo pouze na oficiálním blogu roveru na 900 tisíc. Každých několik hodin se na Twitteru Curiosity Rover (twitter.com) objevují zprávy z roveru, v kterých nejen líčí své dojmy a vypravuje o svých pocitech na daleké služební cestě, ale také posílá fotky a video okolní krajiny.

V blogu jsou dokonce jeho autoportréty. Udělal je s pomocí sloučení několika fotografií z navigační kamery na vrchu vozítka. Je to zkouška foto a video přístrojů, které mají pomáhat Curiosity v jeho cestování Marsem. A možná, že právě uživatelé Internetu spatří jako jedni z prvních, jak vypadají Marťané a jakou mají barvu pleti. Vždyť se ve světové science fiction konají na toto téma velmi bouřlivé debaty.

Zdroj: czech.ruvr.ru

]]>