Kdyby Donalda Trumpa zvolili prezidentem, zvítězil by tím terorismus. Takové je nepřímé poselství prezidenta Baracka Obamy vydané během dramatického projevu dnes odpoledne, v němž odsuzoval Trumpovy přísné proti-teroristické návrhy pronesené po teroristickém útoku na noční klub gayů v Orlandu na Floridě, který zabil tucty lidí.


Obama alarmoval voliče obviněním Trumpa z přednášení návrhů, které jsou za hranicemi ústavních hodnot Ameriky a hodnot amerických občanů.

„Kdybychom někdy tyto hodnoty opustili, tak bychom nejenže usnadnili radikalizaci jak zdejších lidí, tak lidí po celém světě, ale zradili bychom tím právě ty věci, které se pokoušíme ochránit,“ řekl Obama s odkazy na americký pluralismus, občanské svobody a otevřenost. „To by potom terorismus zvítězil a to nemůžeme dopustit. Já to nedopustím.“

Obama byl během své řeči na Trumpa viditelně rozezlený, když se pokoušel líčit obrázek toho, jak by Amerika pod vedením Donalda Trumpa vypadala. Poukazoval, že Trump by nejspíš muslimské Američany kvůli jejich víře podrobil speciálnímu dohledu a předurčil je tak k diskriminaci.

„Muslimští Američané by se pak cítili, jako kdyby je jejich vláda zradila,“ řekl. „Tím by byly zrazeny právě ty hodnoty, za kterými Amerika stojí.“