Svobodná armáda Sýrie (FSA) získala chemické zbraně z Libye, uvedl reportér Reuters Khaled Qweis z Ammánu. Dříve se myslelo, že Kaddáfího zbraně byly zničeny, jejich využití libyjskými rebely ale prokázalo opak. Zásoby mají obsahovat horčičný plyn a sarin, dvě nebezpečné látky, které mohou způsobit smrt nebo pernamentní zdravotní vady ve velkých oblastech. Tento nebezpečný vývoj nastal, když se veřejnost kvůli útokům na sunnitské kmenové lídry v Aleppu, ve městě, které bylo silným územím vládní podpory, obrací proti rebelům. Podle jednoho lídra rebelů, rebelové slíbili změnit město v “pohřebiště kmenů,” odveta proti klanu Berri, který aktivně bojoval s vládními jednotkami.

Fotografie z Aleppa ukazují rebely jak si nasazují plynové masky, další ukazují dalším neotevřená balení, jako třeba s plynovou maskou M-42A1. Není pravděpodobné, že rebelové tyto masky získali ze syrských skladů, jsou vyrobeny ve Spojených státech, což naznačuje, že mohou být součástí ne-smrtící pomoci, o kterou Obamova administrace požádala CIA.


Zprávy, které zmizely z Reuters:

1. Rebelové připravují propašování Kaddáfího chemických zbraní z Turecka do Sýrie, o kterých libyjská “vláda” tvrdila, že je zlikviduje.

2. Rijád Asad: FSA se takticky stahuje z Aleppa

3. Odpor rebelů zkolaboval v klíčových čtvrtích

Překlad: wertyzreport.com

]]>