Skandální reklama dráždí Česko. Agrofert spustil kampaň na podporu českých olympioniků. Kreativní kampaň s „holými zadky“ se podle expertů nevydařila. Skupina Agrofert ministra financí Andreje Babiše přišla s neobvyklou kampaní, která má vyjádřit podporu českým sportovcům mířích na olympiádu do Ria de Janeira. Celá kampaň se odvíjí od hlavního leitmotivu: "Agrofert nenechá české sportovce s holým zadkem." Kampaň nepracuje s metaforou, jde přímo na dřeň. A holá pozadí ukazuje.


Celá kampaň se točí kolem dvou videí. Na olympijském stadionu se sportovci chystají k rozběhu. Dívka ke skoku o tyč, mladík k hodu oštěpem. Náhle si uvědomují, že jsou, lidově řečeno, jak je bůh stvořil. Stadion je v šoku.

Smysl videí potom spočívá v tom, že sportovci zjistí, že tento hrůzný zážitek byla jen noční můra a že mají partnera, který je s holou zadnicí nenechá — Babišův Agrofert.

Koncept vymysleli studenti marketingu Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Adriána Nezvalová a Jan Pavliš. "Chtěli jsme o našem partnerství dát víc vědět, ale ne formou patetické kampaně, jakých se před olympijskými hrami vždy vyrojí celá řada. Pomocí soutěže jsme hledali vtip a hravost a nakonec jsme jako nejlepší vybrali návrh studentů," tvrdí ředitelka divize komunikace Agrofertu Kateřina Kuchařová.

Sputnik se zeptal experta na marketing Petra Hampla, co si o kontroverzní kampani myslí.

 

Kolik bude stát neúčast ruských sportovců na Olympiádě 2016?

Babišův Agrofert spustil reklamní kampaň, v níž názorně ukazuje, že bez peněz ministrovy skupiny by sportovci jeli do Ria s holým pozadím. Co na spoty říkáte?

Hampl: Ta reklama je nechutná a útočí proti národní hrdosti, ke které by měla účast na olympijských hrách směřovat. Navíc bude pravděpodobně neúčinná. Vzdělanější lidé si totiž velmi snadno uvědomí, že Babiš je zároveň ministrem financí a že reklama vyjadřuje, že jako ministr financí není schopen poskytnout potřebnou podporu českému sportu.

A na lidi z nižších sociálních vrstev nijak nezapůsobí reklama, kde se oligarcha vychloubá, co všechno si může dovolit.