Duben 2016 se stal nejteplejší za celé dějiny měření, praví se v zprávě Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA). Dodnes byl rok 2016 abnormálně teplý: odchylka pod průměrného ukazatele 1951-1980 o víc než 1 % je zaznamenávána šestý měsíc za sebou. Podle předpovědi vědců se má trend zvýšení teplot zachovat. Příští týden mají být rovněž zveřejněna data Národního úřadu pro oceánický a atmosférický průzkum USA, a experti se domnívají, že poslední 12 měsíců překonají veškeré teplotní rekordy.


„Tohle vyvolává strach. Nevím, co bude dál. Chápali jsme, že El Niňo (kolísání teplot povrchové vodní vrstvy v ekvatoriální části Pacifiku, jež ovlivňuje klima a je zejména jednou z příčin sucha ve Venezuele — pozn. red.), situaci ovlivní, ale sotva kdo čekal podobný skok," řekl britskému listu The Independent meteorolog Eric Holthaus.

P odle jeho slov, zvýšily se globální teploty za poslední rok o 25 % celkového růstu od osmdesátých let 19. století. Značně to ovlivnilo životní prostředí. Během posledních 18 měsíců začala asi čtvrtina kolonií korálů v oceánu trpět na odbarvení kvůli okysličení a zvýšení teplot světového oceánu, rychle tají mořské ledy. Meteorolog předpovídá, že rekordně vysoké teploty zůstanou po dobu čtyř až šesti měsíců.

Zdroj:  independent.co.uk