Rusko přebírá víc než polovinu prací spojených s druhou etapou mezinárodního projektu ExoMars, jehož realizace je plánována na rok 2018. Tato zpráva byla rozšířena v kuloárech aerosalonu ve Farnborough. Očekává se, že na podzim podepíší Evropská kosmická agentura a Roskosmos definitivní dohodu o ExoMarsu. Projekt ExoMars se stal rusko-evropským letos v únoru, kdy se účasti v něm z finančních důvodů zřekly USA. A přestože místo těžkých amerických raket Atlas 5 poletí ruské Protony, bude ExoMars i nadále rozdělen do dvou etap. V prvním Protonu se v roce 2016 vydá k Rudé planetě EDM (Entry Descent and Landing Demonstrátor Module) – „demonstrátor přistání“ a kromě toho i modul TGO (Trace Gas Orbiter)

Díky EDM vyzkoušejí Evropané pro sebe nové technologie vstupu do marťanské atmosféry, snižování a přistání. Před tím přistávaly na Marsu pouze americké a ruské přístroje, řekl nám vědecký tajemník Ústavu kosmických výzkumů Alexandr Zacharov:

„Ruští odborníci z Lavočkinova vědeckého a výrobního sdružení pomohou evropským kolegům s výpočty „demonstrátora přistání“, který se konstruuje v Evropě. Jeho cíl je čistě technologický, protože vědecká aparatura tam nebude“.

„Demonstrátor“ bude vybaven pouze snímači, které budou sledovat proces snižování a přistávání. Na orbitálním modulu bude několik ruských přístrojů, mimo jiné neutronový detektor, který bude zkoumat rozdělení vody pod povrchem Marsu až do hloubky jednoho metru, pokračuje Alexandr Zacharov:

„V roce 2018 se stane součástí expedice přistávací rampa zkonstruovaná v Lavočkinově vědeckém a výrobním sdružení, která dopraví na povrch planety evropský marsochod. Přístroje budou na této rampě vesměs ruské.

Mise marschodu, který má pátrat po dávných bakteriích, bude zhruba půlroční. Za den má překonávat 100 m. Rampa má být v provozu minimálně jeden rok, napájet ji bude atomová baterie“.

Část ruských přístrojů, které budou instalovány na aparátech ExoMarsu, byla projektována pro Phobos-Grunt. Takže po neúspěchu sondy pomůže nový projekt Rusku dál rozvíjet marťanský vědecký směr.

Zdroj: czech.ruvr.ru

]]>