Syrské armádě se s podporou Ruska se podařilo osvobodit město Palmýra od Islámského státu, píše The Independent. Nicméně, lídři USA a Velké Británii drží „hrobové ticho". Jako předtím, když byli představitelé těchto zemí požádáni, aby vysvětlili nečinnost proti teroristům, podtrhuje vydání. Osvobození města Palmýry v Sýrii spojenými silami syrských a ruských vojáků bylo největší porážkou IS za poslední dva roky, píše Robert Fisk, korespondent Independentu.


A měli bychom slavit. Nicméně Západ mlčí o této problematice, a to navzdory nedávných teroristických útoků v Bruselu, které si vyžádaly o více než 30 lidských životů.

Americký prezident Barack Obama a britský premiér David Cameron mlčí jako hrob nad vítězstvím syrské armády, opírající se o Rusko, zdůraznil autor materiálu. V loňském roce, kdy byla Palmýra obsazena IS, Západ předpověděl pád Bašára Asada.

Přičemž nikdo nebyl schopen odpovědět na otázku: „Pokud USA tak nenávidí IS, proč nebombardovaly kolony sebevražedných atentátníků, kteří prorazili první linii, proč neútočily na IS?“ Tu položil generál syrské armády, po porážce jeho vojáků. Jeho syn byl zabit při obraně Homsu. Jeho muži byli zajati a uřezané hlavy vyloženy na římských ruinách. Syrský úředník, který měl na starosti římské památky (na nichž nám tak záleželo, pamatujete?) byl sám sťat. IS mu dokonce nasadil brýle zpátky na temeno sťaté hlavy pro zábavu. A byli jsme ticho.  

  Ruský prezident Vladimir Putin naopak hovořil na toto téma a přesně předpověděl znovudobytí Palmýry. Ruská vojenská letadla, na rozdíl od USA (ta učinila pouze dva útoky), podnikala útoky proti IS a podpořila syrskou armádu. Výsledkem je, že syrská armáda s Rusy vyhnala vrahy IS z Palmýry a nyní mohou zaútočit na „citadelu“ IS v Rakce. Nicméně, není pochyb o tom, že Západ bude mlčet i při této příležitosti. „A zničení IS? Ať se o to Putin postará," shrnuje autor.

Zdroj: pz.cz independent.co.uk