Tato skutečnost zase jednou ukazuje ten naprostý nedostatek kontroly, jakou mají US nad svou vlastní válečnou mašinérií, když spolu bojují dvě militantní skupiny jedna vyzbrojovaná CIA a ta druhá Pentagonem. Tento boj údajně probíhá v oblasti mezi obleženým městem Aleppo a tureckou hranicí, a ten se, jak říkají oficiální činitelé, v posledních dvou měsících ještě více vyostřil.


Podle potvrzených zpráv z února Pentagonem podporované jednotky přicházející z Kurdy kontrolovaných oblastí na východě přinutily CIA vyzbrojovanou milici Fursan al Haq, aby opustila město Marea, které je asi 32 km severně od Aleppa.

Major Fares Bayoush, který je vůdcem militantní skupiny Fursa al Haq dost jasně konstatoval: „Bojujeme s každou frakcí, která na nás zaútočí, bez ohledu na to, odkud tato dostává podporu.“

Podobné zprávy přichází od bojovníků rebelů z města Azaz, které je známé jako klíčový tranzitní bod pro bojovníky a dodávky mezi Aleppem a tureckou hranicí.

Tyto střety jasně ilustrují míru těžkosti i nekompetentnost v US koordinaci mezi tucty ozbrojených skupin, které se pokouší svrhnout vládu presidenta Bashara Assada, a spolu s tím i bojovat proti militantům Islamistického státu a navíc jedna s druhou.

Reprezentant Adam Schiff z Kalifornie, vrcholný Demokrat ve sněmovní Zpravodajské komisi přiznal, že je to ohromný problém a tyto střety mezi US podporovanými skupinami popsal jako „zcela nový jev.“ Řekl, že tento jev je součástí trojrozměrných šachů na syrském bitevním poli.

Také další US činitel, který není o této záležitosti oprávněn veřejně hovořit, řekl, že je to komplikovaná válka mnoha stran, v níž má Amerika jen hrubě omezené možnosti volby.