Podle informace CNN dne 18. března zveřejnilo americké ministerstvo práce údaje, že počet lidí ve Spojených státech, kteří poprvé žádali o podporu v nezaměstnanosti, se v týdnu končícím 13. března zvýšil na 770 tisíc, což je o něco více než očekávaných 700 tisíc. Data z předchozího týdne byla revidována až na 725 tisíc. (Foto: Flickr)

Americké ministerstvo práce shromažďuje a zveřejňuje počet lidí, kteří v předchozím týdnu poprvé požádali o podporu v nezaměstnanosti.

Tato data se používají k měření zdraví trhu zaměstnanosti v USA. Pokud se počet zvýší, odráží to, že je zaměstnáno méně lidí.

Před vypuknutím epidemie nového koronaviru ve Spojených státech v březnu 2020 tento počet nikdy nepřekročil 700 tisíc.

Jelikož však epidemie způsobila, že americká ekonomika upadla do těžké recese, počet nezaměstnaných ve Spojených státech prudce vzrostl a také vzrostl počet osob žádajících o podporu v nezaměstnanosti.

S nedávným postupným uvolňováním obchodních omezení v různých státech USA se však výdaje spotřebitelů zvýšily a mnoho lidí se začalo vracet do práce, Spojené státy se neustále zotavují z ekonomické recese.

V únoru tohoto roku nezemědělský sektor Spojených států přidal 379 tisíc nových pracovních míst.

Přesto je krize zaměstnanosti v některých průmyslových odvětvích a populačních skupinách stále vážná.

Podle zprávy o zaměstnanosti vydané americkým ministerstvem práce v únoru se míra nezaměstnanosti bílých Američanů nadále zlepšovala, zatímco míra nezaměstnanosti Afroameričanů se zvýšila, průmyslová odvětví jako hotelnictví a cestovní ruch stále trpí.

Stojí za zmínku, že 17. března Federální rezervní systém USA podstatně zvýšil očekávání ekonomické výkonnosti USA v roce 2021 a uvedl, že bude i nadále udržovat nízké úrokové sazby.

Federální rezervní systém předpovídá, že míra nezaměstnanosti v USA v letošním a příštím roce poklesne na 4,5 %, respektive 3,9 %.

Z dlouhodobého hlediska zůstane míra nezaměstnanosti v USA na relativně vysoké úrovni kolem 4,0 %.

Toto číslo je o 0,5 procentního bodu vyšší než historické minimum 3,5 % před vypuknutím pandemie v únoru 2020.