V pondělí vítaly Washington s Moskvou dohodu, která by měla přivodit dočasné přerušení nepřátelství v Sýrii. „Zastavení palby“ nabylo účinnosti v sobotu a prozatím dobře. „V sobotu ráno střety a nálety nad západní Sýrií převážně ustaly, jelikož začalo platit mezinárodně podporované příměří v některých částech země, kde rebelové bojují s režimem,“ hlásí dnes ráno  WSJ. Ač SAA zjevně několik pozic rebelů východně od Damašku zasáhla, tak to stejně „bylo klidné ráno.“


Rusko řeklo, že po příštích 24 hodin zastaví všechny lety nad touto zemí, aby se vyhnulo „chybnému“ zaměření cíle. „Vzhledem k tomu, že účinnosti nabývá rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která podporuje rusko-americkou dohodu o zastavení palby, tak aby se ruské vojenské letouny včetně dalekonosného letectva vyhnuly možným chybám při vedení našich náletů, tak nebudou 27. února nad syrským územím provádět žádné přelety,“ uvedlo ministerstvo obrany.

Těmi „chybami“ Moskva myslí zasažení kohokoliv jiného než al-Nusra nebo ISIS, kteří jsou z dohody vyloučeni. Rebelové a ani nemluvě o analyticích namítali, že Rusko s Hezbollahem budou moci al-Nusra používat jako záminku k pokračování ofenzivy proti anti-Assadovským živlům. Zatímco se přítomnost ISIS koncentruje ve východní Sýrii, má al-Nusra pozice ve města Aleppo, Jabal Turkman v regionu Severovýchodní Latakie, Jabal Zawiya v regionu Jižní Idlib a v provincii Quneitra spolu s Golanskými výšinami. To jmenujeme jen některé. V podstatě to znamená, že Rusko může bombardovat podél městské páteře na západě kdekoliv a tvrdit, že útočí na ty skupiny, o nichž se vám připomíná, že jsou to výhonky al-Kaiídy.

(zajatý bojovník ISIS vám dává na srozuměnou, “kdo je číslem jedna”)

Další důležitou věcí, které je třeba si na tomto zastavení palby všimnout, je to, že když byla tato dohoda uzavřena, tak to bylo v okamžiku, kdy by Rusko s Hezballahem asi tak do měsíce ohlásily vítězství. Íránci s Hassanem Nasrallahem obklíčili Aleppo a YPG se chystala přerušit koridor Azaz, tj. poslední zásobovací trasu z Turecka. Ofenziva Hezbollahu s podporou ruských náletů se už začínala rozvíjet, a bylo jen otázkou času, kdy bude město Aleppo znovu dobyto silami loajálními k Assadovi.

To znamená, že Rusko vyjednávalo z pozice síly. „Máme situaci na všech územích Sýrie úplně pod kontrolou,“ řekl dnes šéf hlavního operačního direktorátu generálního štábu Sergej Rudskoj.

U rebelů se tento sentiment ve dnech před zastavením palby odrážel. Rusko celý týden drtilo anti-Assadovské pozice ve zjevné snaze stvrdit zisky a zajistit, že ztráty rebelů budou tak ničivé, že přestávku v bojích nebudou moci využít k přeskupení.

„Myslím si, že spějeme k likvidaci,“ řekl Reuters bývalý činitel skupiny rebelů z Aleppa.

Jinými slovy Rusko s Íránem dohnalo rebely, aby se cítili jako manažeři výnosového fondu při zhroucení brakových dluhopisů, a opozice je už v podstatě vyřízená.

(ženy procházející podél ruin města v Hasaka)

[quote align="center" color="#999999"]