K prudkému vyostření i bez toho výbušné situace okolo Sýrie přispěla protivzdušná obrana země, která sestřelila v pátek turecký výzvědný letoun, který narušil syrský vzdušný prostor. Damašek se za incident omluvil, avšak Ankara omluvu odmítla a požádala svolat Radu Severoatlantické aliance, jejíž je členem. V NATO potvrdili, že se zasedání uskuteční v úterý 26. června. Krutý úděl nebo plánovaná operace? To je, zřejmě, klíčová otázka, kterou si dnes pokládají politikové a experti po celé planetě. Syrská vláda tvrdí, že turecký letoun, vybavený výzvědným zařízením, narušil vzdušný prostor země a byl sestřelen v souladu s armádním nařízením (nejen syrským), které platí v podobných případech. Přitom Damašek rychle dodal, zásah protivzdušné obrany nelze považovat za nepřátelskou akci vůči Turecku.

Turecká odpověď byla předvídatelná. Ankara obvinila Damašek z narušení mezinárodního práva a prohlásila, že k incidentu došlo v mezinárodním prostoru. Kdo říká pravdu, budou muset určit specialisté.

Západ a jeho partneři, kteří jsou pevně rozhodnuti odstranit Bašára Asada od moci, jako vzduch potřebovali precedent, který by jim umožnil tuto proceduru zahájit silovými metodami. Jiné zkrátka nemají. Pozice Ruska a Číny, kteří důsledně hájí právo syrského národa samostatně rozhodovat o osudu svého státu, je pro Západ už dávno vážnou překážkou. Incident se sestřeleným stíhačem, patřící členskému státu NATO, je výhodný pro mezinárodní protisyrskou koalici, myslí si politolog Stanislav Tarasov.

Pokud by byl letoun ozbrojen a ocitl by se na syrském území, tak by to bylo možné považovat za akt agrese. Ale pokud se jednalo o výzvědné letadlo a ocitlo se v syrském vzdušném prostoru, tak to je typická provokace.

Ředitel Institutu politických výzkumů Sergej Markov si myslí, že zplánované jednání Turecka, člena Severoatlantické aliance, je částí plánu na výměnu režimu v Damašku. Politolog je přesvědčen, že na blížícím se summitu Aliance se bude jednat o úderu na syrské vojenské objekty.

Nepřímo tento názor podporují tvrdá prohlášení americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové, která odsoudila Sýrii za „drzé a nepřijatelné“ sestřelení tureckého letadla a slíbila pomoci Ankaře v přípravě adekvátní odpovědi.

Incident s tureckou stíhačkou povzbudil syrskou opozici, která hned obvinila armádu z eskalace násilí. A v Damašku podobnou „eskalaci“ traktují jinak. Syrská armáda prohlásila, že ozbrojené síly země zlikvidovaly několik vozidel s ozbrojenci, mezi nimiž byli rovněž zahraniční žoldáci, a také odrazily útok teroristů z turecké strany. Situace je maximálně vyostřená. Jak se dál bude vyvíjet, se ukáže hned po zasedání Rady NATO.

Aktuálně: Turecko se bude snažit přesvědčit na mimořádném zasedání Severoatlantickou alianci, aby páteční sestřelení jeho letadla Sýrií považovala za útok na NATO.

Zdroj: czech.ruvr.ru

]]>