Tento novinář v rozhovoru pro RT řekl, že většina západních novinářů je v zemi nelegálně, bez vědomí syrské vlády. I když sám Thomson byl v zemi legálně, někteří novináři se do země dostali nelegálně přes Libanon. A to jsme mohli vidět u mrtvých a zraněných „novinářů” v Baba Amr, kteří se do země dostali nelegálně, a syrské úřady o nich nevěděly. Pokud se tam novináři dostali nelegálně s nepřátelskou stranou, pak se není čemu divit, když budou zabiti. Jsou tam jen na vlastní nebezpečí. Novinář Alex Thomson uvedl, že je syrští rebelové navedli do palby syrských vojáků, aby Damašek ukázali v negativním světle.

Thomson, vrchní reportér Channel 4, řekl, že jemu a jeho skupině byly skupinou syrských rebelů schválně dány špatné pokyny. Když jejich auto vjelo do nepalebné zóny, kde byla zablokovaná cesta, syrská armáda na ně začala střílet, protože si myslela, že auto patří rebelům.

„Čtyři muži v černém autě nám dali znamení, abychom je následovali,” napsal na stránce kanálu. „Jeli jsme dál. Byli jsme vedeni jinou cestou přímo do nepalebné zóny. Svobodná armáda Sýrie nám řekla, abychom jeli po cestě, která byla zablokovaná uprostřed ničeho.”

Pak se snažili utéct cestou do boční ulice, ta se ale ukázala být slepá. Nakonec se vrátili na cestu, kde je skupina rebelů podvedla.

Bylo tam to černé auto, které nás navedlo do pasti. Zmizeli hned, jak jsme se objevili.”

Thomson dodal, že je rebelové chtěli zabít, aby mezinárodní komunita obvinila Damašek za smrt západních reportérů.

„Jsem si jistý, že nás rebelové schválně navedli do střelby syrské armády. Mrtví novináři jsou pro Damašek špatní.”

Thomsonova mise v Sýrii byla unikátní, protože poskytoval zprávy z obou stran konfliktu, vyslýchal jak Assadovy loajalisty, tak rebely. V zemi byl legálně a měl víza vydaná syrskou vládou.

Překlad: Wertyz

Zdroj: rt.com

]]>