Vojenské zasahování do svrchovaných záležitostí jiných států může způsobit velkou válku, mj. za použití jaderných zbraní. Tento názor vyslovil nedávno na mezinárodním právním fóru v Petrohradu ministerský předseda Ruska Dmitrij Medvěděv. Podle jeho slov, zavedení všemožných kolektivních sankcí mimo mezinárodní instituce nenapraví situaci ve světě, a unáhlené vojenské operací v cizích státech končí zpravidla nástupem k moci radikálů.

České titulky zapnete kliknutím na „CC“


Válka s Íránem je součástí plánů USA

Do návrhu zákona o vojenských výdajích na rok 2013 už byla zařazena deklarace, jejíž součástí jsou vojenské akce v Íránu. Autoři dokumentu připouštějí možnost dlouhotrvající vojenské kampaně, jejímž cílem je neutralizace řady jaderných a vojenských objektů Íránu. Teď návrh zákona posuzuje sněmovna reprezentantů kongresu.

„V podstatě vyvíjejí USA v tomto regionu dost bouřlivou aktivitu. Byli jsme toho svědky v Libyi, přesvědčily nás o tom události kolem Sýrie. V důsledku toho vznikl chaos, který se USA snaží zaměřit do roviny, která je pro ně výhodná. Nepřímo to ovlivňuje dodávky energetických zdrojů do zemí, které se stávají globálními lídry – do Číny a Indie. Když si USA neudrží své vedoucí postavení v důsledku ekonomických těžkostí, pak se objeví možnost zabrzdit konkurenty“.

„Nevyhrotí se jen problém protiraketové obrany, ale i problém rychlého globálního úderu. Dostaneme se do stavu aktivní studené války. Geopolitická konfrontace je věčná, neskončí nikdy, avšak studená válka získá mnohem aktivnější podobu“.

Kongresmani-demokraté mají za to, že válka s Íránem bude mít katastrofické následky pro USA a jsou proti návrhu zákona předloženého republikány. Což znamená, že šance na to, aby návrh ve své současné podobě prošel, jsou mimořádně malé, protože právě demokraté mají největší počet míst v senátu. Kromě toho už Bílý dům prohlásil, že hodlá tento návrh vetovat.

Zdroj: czech.ruvr.ru

]]>