V pondělí poté, co dramatické volání řeckého premiéra Alexise Trisprase po referendu vyvolalo nájezd Řeků na bankomaty, potravinářství a benzinové pumpy, jsme udělali svoje s vysláním decentního poselství Aténám: [quote align="center" color="#999999"] Milí Řekové, pokud chcete požádat o půjčku u Asijské banky investic do infrastruktur (AIIB), pošlete e-mail na: information@aiibank.org[/quote]


A opravdu by teď mohl být správný čas využitelný na vypumpování trošky miliard z Číny, vzhledem k tomu, že tento týden Čína AIIB oficiálně spustila. Jen pro připomínku úspěch lákavosti členství v čínské AIIB byl pro Bílý dům politickou katastrofou, protože ten vynaložil značné úsilí, aby US spojence od podpory tohoto nového Čínou vedeného podniku odradil.

Když se věci mají tak, pak si lze těžko představit vhodnější pilotní program pro nejnovějšího světového nadnárodního půjčovatele, než záchranný balíček pro rodiště Západní demokracie, které všechny povětšinou Západní multilaterální instituce jako MMF srazily na kolena.

A jelikož jakékoliv financování Řecka z Číny by se nejspíš oficiálně přelévalo přes fond Hedvábné stezky (alespoň prozatím, když je AIIB jen pár dní stará), tak by pomoc Aténám z hlubokých kapes Xi Jingpinga představovala ohromující puč jak na ekonomické, tak na politické úrovni.

Ač je teď svět nejspíš ohledně výhledu na přivrácení Řecka k „Východu“ nedůvěřivý (už aspoň půl tuctu ruských falešných manévrů v nás tuto představu poněkud přibrzdilo), tak čínská pomoc by mohla být pravděpodobnější, než si Evropa odvažuje přiznat. Sputnik News má více:

[quote align="center" color="#999999"]

Čína by mohla Řecku pomáhat přes své nové finanční instrumenty, řekl Sputnik China ředitel Kvantitativního finančního oddělení při čínském institutu kvantitativní a technické ekonomiky.

Goldman Sachs ve zprávě publikované ve středu předpověděl, že čínský export by se ve scénáři nejhoršího případu v důsledku řecké ekonomické krize propadl o 2,2 procenta. Kromě exportu do Řecka samotného by tato krize postihla i ekonomiky blízkých zemí, kde mají čínští businessmani značné investice.

„Řecká krize má bezpochyby na čínský obchod s Řeckem a investice do této země značný dopad.

Myslím si ale, že evropské země spolu s Čínou by mohly Řecku pomoci tyto problémy, které vzniknou, překonat,“ řekl Fan Mingtao. „Myslím, že existují dva způsoby, jak Řecku poskytnout čínskou pomoc. Zaprvé v rámci mezinárodní pomoci přes země EU. Zadruhé by Čína mohla Řecku pomoci přímo. Zvláště uvážíme-li Ekonomický pás Hedvábné stezky a Asijskou banku investic do infrastruktur. Čína tu schopnost má,“ dodal Fan.[/quote]

A ač není ani možné přecenit tu k popukání směšnou ironii, že je to komunistická Čína, kdo by mohl být největší nadějí pro rodiště Západní demokracie, že neupadne mezi země Třetího světa, tak je v tom ještě skrytý i jemný humor. Čtenářům prozradíme, že ten jemný humor pochopí pomocí následující grafiky:

[quote align="center" color="#999999"]

  • www.VEDOMI.cz
  • [/quote]

    Překlad: Miroslav Pavlíček

    Zdroj: zerohedge.com