Zvýšené napětí ve vztazích mezi Spojenými státy a Ruskem by mohlo vyvolat novou výzvu: ruské vyšetřování amerického přistání na měsíci. Mluvčí vládní oficiální Vyšetřovací komise Vladimir Markin v úvodníku vydaném v ruských novinách Izvestia argumentoval, že by takovéto vyšetřování mohlo odhalit nové vhledy do této historické kosmické cesty. Podle překladu od Moscow Times by Markin podpořil vyšetřování ztráty původní nahrávky z přistání na měsíci v roce 1969, a kde se nachází měsíční kameny, které byly během několika misí přivezeny na Zem. (Foto: Wikimedia)

„My netvrdíme, že na měsíc neletěli a prostě si o tom jen udělali film. Ale všechny ty vědecké – nebo snad kulturní – artefakty jsou součástí dědictví lidstva a jejich ztráta beze stopy je naší společnou ztrátou.  Vyšetřování tedy odhalí, co se vlastně stalo,“ napsal podle překladu Moscow Times Markin.

Tento úvodník nejspíš mezi činiteli NASA žádné znepokojení nevyvolá.

NASA samotná v roce 2009 přiznala, že původní video-nahrávku vymazala mezi 200 000 dalšími páskami, aby jak uvádí Reuters, ušetřila peníze.