Korespondence ředitele Sony Pictures Entertainment (SPE) Michaela Lyntona s náměstkem ministra zahraničních věcí USA Richardem Stengelem, která byla zveřejněna na Wikileaks, svědčí o pokusech amerického MZV zapojit do propagandistické války proti Rusku i představitele největších korporací v oblasti kinematografie a zábavy. Ve Stengelově e-mailu se píše: „Jak jste mohl vidět, máme mnoho problémů při boji s komentáři Islámského státu na Blízkém východě a s ruskou interpretací událostí ve Střední a Východní Evropě.


V obou případech existují miliony a miliony lidí v těchto regionech, kteří dostávají zkreslenou verzi reality. <…> Po našem rozhovoru bych chtěl svolat skupinu ředitelů médií, kteří by nám mohli pomoci popřemýšlet nad tím, jak na tyto vážné výzvy co nejlépe reagovat. Je to rozhovor o idejích, o obsahu a výrobě a o komerčních možnostech. Slibuji vám, že to bude zajímavé, zábavné a užitečné."

Jako odpověď vysoce postavenému pracovníkovi MZV USA Lynton navrhl, aby se spojil s takovými lidmi, jako je prezident The Walt Disney International Andy Bird, bývalý ředitel Turner Broadcasting Phil Kent, spoluředitel 21st Century Fox James Murdoch, nebo partner a zakladatel soukromé investiční firmy Siguler Guff Drew Guff. „Bude Vám to stačit? Promiňte za zpoždění, ale jsem poněkud zaneprázdněn", dodal ředitel SPE.

Materiály zveřejněné Wikileaks svědčí také o pokusech amerických diplomatů využít k dosažení zahraničně-politických cílů Washingtonu známé herce.

Později se na každodenním briefingu pro novináře oficiální mluvčí MZV USA Mary Harfové zeptali, jak je možné, že Stengel v dopisu řediteli SPE, když vyjmenovával problémy, se kterými se USA ve své zahraniční politice střetávají, uvedl vedle sebe IS v konfliktu na Blízkém východě a Rusko v ukrajinském konfliktu.

[quote align="center" color="#999999"]

„Jsou to dvě naprosto rozdílné věci. My se je v žádném případě nesnažíme srovnávat", ubezpečila mluvčí MZV. [/quote]

Když jí text Stengelova dopisu odcitovali, tak jenom poznamenala, že „to je možné vysvětlit zvláštnostmi krátkého stylu, kterými se elektronická pošta vyznačuje".

Stránky WikiLeaks ve čtvrtek zveřejnily plný archiv dokumentů společnosti SPE, k jehož úniku došlo v listopadu 2014 v předvečer premiéry filmu Rozhovor o vymyšlené vraždě severokorejského vůdce Kim Čong-una. Mezi zveřejněnými dokumenty je přes 173.000 elektronických dopisů.

„Práce Sony, která je veřejnosti známa, spočívá ve výrobě zábavy. Nicméně, archivy ukazují, že za kulisami je Sony vlivnou korporací se styky v Bílém domě (v archivu je více, než stovka adres americké vlády) s možností ovlivňovat zákony a politiku a se styky v americkém vojensko-průmyslovém komplexu", píše se v tiskové zprávě WikiLeaks.

[quote align="center" color="#999999"]

  • Vážení a milí čtenáři, děkujeme, že podporujete činnost nezávislého magazínu Vědomí
  • [/quote]

    Zdroj: sputniknews.com