Tady je příběh, o kterém by mainstreamová média ráda, aby nebyl vůbec zmiňován. Na online finanznachrichten.de je krátká reportáž o nedávném švýcarském hlasování o inciativě Zelených liberálů za energetickou daň. A výsledek: [quote align="center" color="#999999"] „92 procent hlasovalo proti této iniciativě, která by zdaňovala spotřebu neobnovitelných energií, jako je ropa, plyn, uhlí a uran, místo aby fungovala daň z přidané hodnoty. Podle Zelených liberálů by to byl účinný nástroj ke snížení spotřeby energie a k prosazování obnovitelných energií.“[/quote]


Závěr je takový, že jen pár okrajových aktivistů ve Švýcarsku má zájem na zdaňování spolehlivé, a tudíž dostupné fosilní a jaderné energie.

Švýcarský Blick.ch tento výsledek nazval „historickým debaklem“ a „nejtvrdším pohlavkem“, jaký kdy ve Švýcarsku nějaká občanská iniciativa utrpěla. Blick.ch píše:

[quote align="center" color="#999999"]

„Byl to historický propadák – žádná iniciativa ještě nikdy nezískala výsledek menší než 10 procent.“[/quote]

Kalte Sonne tento výsledek komentuje připomínkou toho, že to bylo:

[quote align="center" color="#999999"]

„Nejjasnější odmítnutí, jaké kdy občané od založení moderního Švýcarského federálního státu v roce 1848 učinili. Pozoruhodné je rovněž to, že strany, které tuhle petici v referendu podpořily, tj. „Zelení liberálové“ a „Zelení“ nebyli schopni přesvědčit ani mnohé své vlastní voliče. Obě strany dohromady obnáší 13,8% všech voličů.“[/quote]

Die kalte Sonne rovněž komentoval vychýlenost výsledku tvrzením, že takovýto výsledek jsme byli zvyklí vídat ve „skalně komunistických státech.“ Akorát, že tentokrát bylo hlasování svobodné a nabízelo možnost výběru.

[quote align="center" color="#999999"]

  • Vážení a milí čtenáři, děkujeme, že podporujete činnost nezávislého magazínu Vědomí
  • [/quote]

    Překlad: Miroslav Pavlíček

    Zdroj: notrickszone.com, refromy.cz