Většina lidí si nemyslí, že by se měli obávat dehydratace. Pro ně je dehydratace něco, co se přihodí cestovatelům v poušti, když jim dojdou zásoby pitné vody. Existuje však i chronická forma dehydratace, která nemá takový typický výrazný průběh, jako akutní forma. Časem však mohou mít její důsledky na zdraví devastující účinek. Chronická forma dehydratace je dnes běžnější, než si myslíte. Postihuje každého, kdo se o svůj pitný režim nedostatečně stará.

1. Únava, ztráta energie. Dehydratace tkání způsobuje zpomalení enzymatické aktivity.

2. Předčasné stárnutí. Tělo novorozeného dítěte obsahuje až 80% vody. U dospělého se tento poměr snižuje na 70% a ve stáří je ještě nižší.

3. Nadměrná váha a obezita. Můžeme se přejídat i proto, že naše tělo si žádá potraviny bohaté na vodu. Žízeň je často zaměňován za hlad.

4. Vysoký a nízký krevní tlak. Objem krve není dostatečný k zaplnění celé kapacity artérií, cév a kapilár.

5. Cholesterol. Když dehydratace způsobí přílišný únik vody z buněk, tělo se snaží zastavit tento únik tvorbou cholesterolu.

6. Zácpa. Když požvýkáním potrava vstoupí do střev, obsahuje příliš mnoho vody na to, aby se správně vyformovala stolice. Proto ji stěny tlustého střeva odčerpají. Při chronické dehydrataci střevo vstřebá příliš mnoho vody, aby se ta mohla použít v jiných částech těla.

7. Trávicí poruchy. Při chronické dehydrataci se snižuje sekrece trávicích šťáv.

8. Gastritida, žaludeční vředy. Pro ochranu sliznic před zničením žaludeční kyselinou si žaludek tvoří vrstvy hlenu. Na to je třeba dostatečné množství vody.

9. Potíže s dýcháním. Sliznice dýchacího systému jsou mírně zvlhčené, aby se chránily před možnými nečistotami, které se mohou nacházet ve vdechovaném vzduchu.

10. Acidobazická rovnováha. Dehydratace způsobuje zpomalení enzymatické aktivity, což vyvolává překyselení organismu.

11. Ekzém. Naše tělo potřebuje dostatek tekutin, aby mohlo vypotit přibližně 0,6 až 0,7 litru vody. Jde o množství nutné k rozředění toxinů, aby nedráždily pokožku.

12. Zánět močového měchýře a infekce močových cest. Když toxiny nacházející se v moči nejsou dostatečně rozředěné, napadají sliznice v močovém systému.

13. Revma a artritida. Dehydratace abnormálně zvyšuje koncentraci toxinů v krvi av mezibuněčných prostorech. Bolesti se zvyšují přímo úměrně této koncentraci.[/quote]

Každý den ztrácíte vodu prostřednictvím dýchání, pocení, močení a stolici. Aby vaše tělo správně fungovalo, musíte zásoby vody obměňovat konzumací nápojů a potravin, které ji obsahují.

Takže, kolik tekutin by měl denně přijmout zdravý dospělý člověk v mírném klimatickém pásmu?

Institut medicíny (The Institute of Medicine) stanovil, že adekvátní množství pro muže je přibližně 3 litry tekutin denně. Pro ženu je to asi 2,2 litru tekutin denně.

Zdroj:  naturalcuresnotmedicine.com