Nejméně 124 potravinářských a pomocných organizací stejně jako 26 jednotlivých vědců se podepsalo pod dopis poslaný Nadaci Billa a Melindy Gatesových protestující proti probíhajícím zkouškám geneticky modifikovaným (GM) banánů na lidech, kde jde o beta-karotenem obohacené banány určené pro Afriku. GM banány, s nimiž se nikdy nedělaly pokusy na živočiších, se v současnosti podávají 12 studentům navštěvujícím Iowa State University (ISU), údajně aniž by jim plně prozradili, kolik neznámých rizik je s tím spojeno.


Podle tohoto dopisu tyto zkoušky probíhají pod vedením Dr. Wendy Whita, docenta potravinářské vědy a lidské výživy. Financování pro tyto zkoušky pochází z grantu poskytnutého Nadací Billa a Melindy Gatesových.

„My, níže podepsaní zastupujeme různé oblasti po celé Africe a ve světě, pracujeme na potravinové suverenitě, a rozhodně se stavíme proti takovým zkouškám s lidskou výživou, jaké probíhají na Iowa State University s nasazení tzv. geneticky modifikovaných (GM) ‚super-banánů‘,“ píše se v dopise.

 

Nadace Gatesových financovala vytvoření GM banánů „Matooke“ v Austrálii

Před tím, než transgenické banány přistály v Iowě, tak vzniky v Queenslandu v Austrálii na University of Technology, také za pomoci financování Nadací Gatesů. Celou dobu bylo cílem tohle „Frankenstein-ovoce“ vnutit do Ugandy a do dalších zemí Východní Afriky.

Pořád ale neexistují žádné důkazy, že by GM banány Matooke byly bezpečné. Většina nezávislých výzkumů až dosud naznačovala, že GMO mohou vyvolávat alergie, spouštět autoimunitní poruchy a způsobovat dokonce rakovinu, zvláště po mnoha letech konzumace.

„Četné zdravotní problémy se zvýšily právě po zavedení GMO v roce 1996,“ vysvětluje Institut odpovědných technologií .

„Procento Američanů se třemi i více chronickými onemocněními vyskočilo za těch pouhých 9 let ze 7% na 13%; potravinové alergie raketově vyrostly a poruchy jako autismus, poruchy reprodukce, zažívací potíže a další také rostou.

 

GM banány nepřirozeně produkují doplňkové látky ke konzumaci lidmi

Další významnou obavou, kterou budí GM banány od Nadace Gatesových, je ta, že fungují jako potravina čistě jen pro konzumaci lidmi. Podstatně se např. liší od GM kukuřice a sóji, které mají sice modifikované vlastnosti, ale nekonzumují se přímo.

„Na rozdíl od současných komerčně produkovaných GM plodin, u nichž byly pozměněny agronomické vlastnosti, tentokrát vědci vsunuli geny do GM banánů, aby produkovaly látky, které mají trávit lidé (dodatečný beta karoten),“ vysvětluje dopis.

„GM banány, to je už úplně jiná hra, a vyvolává to vážné obavy před riziky pro africké komunity, od nichž se očekává, že je budou konzumovat. Produkce vitaminu A v těle je složitá a ještě ne plně pochopená.“

 

GM banány nejsou ani bezpečné, ani je nevytvořili, aby pomohli Afričanům

Kdyby v tom ze strany Billa Gatese byla nějaká starost o řešení nedostatku vitaminu A, tak by Afričany aktivně povzbuzoval k rozmanitější skladbě potravin, které už v jejich zemi rostou a jsou bohaté na vitamin A, včetně sladkých brambor nebo i přirozených odrůd banánů bohatých na karoten.

Místo toho tlačí na to, aby se to vnucovalo venkovským Afričanům, kteří už mají přístup ke všem přirozeným potravinám bohatým na vitamin A, jaké by mohli chtít. Jejich cíl by mohl mít něco společného s jinou agendou Gatesů, kterou přiznávají, se značnou redukcí světové populace.

„Ohromné akce proběhly i na Filipínách, v další cílové zemi pro vitamíny obohacené GM plodiny, kde se přes vládní programy dodávaly doplňky a zvyšoval se přístup k potravinám bohatým na vitamin A, aby se překonala nedostatečnost konzumace tohoto vitaminu,“ dodává dopis.

„Je ironií, že podpora GM potravin s vysokým obsahem vitaminu A s sebou nese riziko zakonzervování jednotvárných diet, a právě ty jsou v první řadě příčinou nedostatku vitaminu A.“

Celý dopis je k dispozici ZDE .

[quote align="center" color="#999999"]

  • Vážení a milí čtenáři, děkujeme, že podporujete činnost nezávislého magazínu Vědomí
  • [/quote]

    Zdroj:  globalresearch.ca, reformy.cz