Summit všech vůdců EU nedávno přišel s řešením v určité druhu dohody o krizi vládních dluhů. Ale to, co neřešil, byla  narůstající krize přístupu k úvěrům pro evropské banky. The Telegraph: Evropská centrální banka přiznala, že měla  schůzku k poskytování nouzového financování bankám v regionu, co jsou v těžkostech, ovšem čísla ze City (míněno londýnské finanční centrum) říkají, že nadchází „souběžné krachy“. „Pokud si někdo myslí, že situace se zlepšuje, tak prostě nechápe, jak až obtížné ty problémy jsou. Myslím si, že hlavní banky by mohly začít padat už během týdnů,“ řekl jeden z ředitelů přední banky sídlící v Londýně.

Mnoho bank včetně francouzských, italských a španělských věřitelů už udělaly nájezdy k výběrům svých peněz v přijatelných formách v kolateralizaci (souběžnosti) s US pokladničními poukázkami a dalšími likvidními securities, aby financovaly své krátkodobé dluhy a byly tak nuceny nabídnout k zárukám na půjčky své zlaté rezervy, aby si udržely přístup k dolarovému financování. (Ta kolateralizace je balení aktiv do určitých balíčků s různou výnosností a likviditou, který se pak prodává jako nové aktivum. V současnosti je to přibalování těch neprodejných kšuntů cenných papírů s těmi přijatelnými, aby se jich zbavili.)

„Tento systém už praská. Je v tom už ohromné napětí,“ řekl Antony Peters, stratég Swissinvest, s poukazem na rostoucí sazby za půjčky na mezibankovním trhu.

[…]

Alastair Ryan, bankovní analytik u UBS, řekl, že v evropském bankovním systému nebude „žádný okamžiku pádu Lehmana“ – čili veliká katastrofická událost, dodal ale, že bez plného protipádové zarážky bankovních pohledávek od vlád, bude tento systém „při vlastním financování dřít bídu během příštího roku trvale.“

„Tento systém v tomto okamžiku už nemá financování pro své trvání, které by mu umožnilo fungovat, takže se hroutí,“ řekl.

Jeden analytik řekl, že „i kdyby evropský záchranný fond byl schopen posbírat 1 bilion € na financování, tak by to uspokojilo jen potřeby vlád a bank Itálie a Španělska.“ Moody’s degradovala právě tento týden tři největší francouzské banky kvůli „omezenému přístupu k likviditě a financování.“ To by zřejmě mohlo naznačovat, že centrální banka by mohla svou roli pozměnit tak, aby udržela evropský bankovní systém nad vodou a funkční. (Poznámka překladatele: To je role, které dosud rozhodně odporovala Merkelová.)

Rick Moran


Zdroj: http://www.americanthinker.com/blog/2011/12/euro\\\_zone\\\_banks\\\_near\\\_collapse.html#ixzz1gE44oWVr

]]>