Turecký parlament povolil použití armády k boji proti ozbrojencům z Islámského státu v Iráku a Sýrii. Bylo také vydáno povolení k pobytu zahraničních ozbrojených sil na tureckém území. Uvedená dohoda bude platit po dobu jednoho roku, počínaje 4. říjnem. Podle slov tureckého ministra zahraničních věcí Ahmeda Davutogklu, povolení bude použito pouze na základě vládního nařízení. O svůj názor na možné následky tohoto povolení se s Hlasem Ruska podělil ředitel Oddělení mezinárodních programů Tureckého institutu zahraniční politiky Oktai Aksoi:


[quote align="center" color="#999999"]

Tureckou zakouší velké obavy ohledně toho, co se dnes děje v Sýrii. Posílení ochrany našich hranic se Sýrií a povolení parlamentu použít ozbrojenou sílu při příhraniční operaci nese výlučně obranný charakter. Zdali toto povolení bude použito i v praxi, ukáže čas. Avšak, za současných podmínek je Turecko k podobným opatřením nuceno. Je, například, známo, že na turecká sídla poblíž syrských hranic periodicky dopadají minometné střely.

Bezpodmínečně, turecké úřady se nechtějí zapojit do „syrského dobrodružství“ za absence odpovídající rezoluce OSN, nebo, alespoň, rozhodnutí NATO. Avšak, dnes je národní bezpečnost země přímo ohrožena a situace se stále zhoršuje. Proto není vyloučeno to, že ono povolení bude použito. [/quote]

To byl názor známého odborníka na mezinárodní záležitosti z Ankary. A co si o tom myslí obyvatelé tureckých provincií, které se nacházejí poblíž syrských hranic, nám prozradil vedoucí regionálního oddělení opoziční Lidově-republikánské strany Servet Mollaoglu:

[quote align="center" color="#999999"]

My jsme vždycky považovali blízkovýchodní politiku nynější turecké vlády za chybnou. Obzvláště neúspěšným se pak ukázal být syrský vektor. Turecko, za účelem svržení Bašára Asada, podpořilo opozici, která se na samotném počátku pokoušela prezentovat jako umírněná. Poté však světu ukázala svoji skutečnou tvář. Tato chybná politika se stala jednou z hlavních příčin upevnění ISIL a dalších radikálních islamistických uskupení.

Mezinárodní společenství od Turecka očekávalo poněkud vyváženější kroky a dodržování principů mezinárodního práva. Ankara to však nebere v potaz a pokračuje v tom, že v regionální politice dělá neodpustitelné chyby. Za situace, kdy neexistuje odpovídající rezoluce RB OSN, se není možné jednostranně vměšovat do událostí v jiné zemi. [/quote]

[quote align="center" color="#999999"]

  • Vážení a milí čtenáři, děkujeme, že podporujete činnost nezávislého magazínu Vědomí
  • [/quote]

    Zdroj: czech.ruvr.ru