Ve čtvrtek, když byl zřejmě nad Ukrajinou sestřelen malajský letoun, v tomto regionu operovala ukrajinská baterie protileteckých raket Buk, uvedlo v rozporu s prohlášeními Kyjeva ruské ministerstvo obrany. Tato baterie byla nasazena v místě, z něhož by mohla ne tento letoun vystřelit raketu, uvedlo ministerstvo v prohlášení. Uvedlo, že ruské ozbrojené síly zachytily vyzařování radaru této baterie. „Ruská zařízení zachycovala celý 17. červenec aktivitu radaru Kupol nasazeného jako součást baterie Buk-M1 u Styly (vesnice asi 30 km jižně od Doněcka),“ uvedlo ministerstvo v prohlášení.


Ministerstvo řeklo, že tento radar by mohl poskytnout zaměřovací informace i dalším bateriím nasazeným v regionu, které byly na dostřel od letové dráhy tohoto letounu.

K yjev před tím říkal, že nemohl na prolétající civilní letoun vystřelit žádnou raketu, protože v tomto regionu neměl nasazené žádné raketomety Buk. Ukrajinci spolu s tím také říkali, že ani milice nemají ve svých rukou žádné systémy Buk, jak vyplývá z prohlášení generálního prokurátora této země.

I poté, co přišlo s tímto prohlášení ruské ministerstvo, tak Bogdan Seňk, mluvčí ukrajinského ministerstva obrany zopakoval kyjevské tvrzení, když řekl, že „při anti-teroristické operaci nebyly nasazeny žádné protiletecké rakety … a všechny jsou na svých místech.“

Let MH17 Malaysian Airlines vezoucí téměř 300 lidí na palubě se zřítil během přeletu nad Ukrajinou v regionu Doněck. Letoun byl zjevně sestřelen raketou země-vzduch, ač jak Kyjev, tak místní milice bojující proti němu popírají jakoukoliv odpovědnost. Tuto katastrofu obklopuje změť odsuzování i volání po rychlém vyšetření.

[quote align="center" color="#999999"]

  • Vážení a milí čtenáři, podpořte nás zakoupením předplatného nezávislého magazínu AC24 Vědomí
  • [/quote]

    Překlad: Miroslav Pavlíček

    Zdroj: rt.com