Íránský prezident Mahmud Ahmedinedžad sdělil 1.dubna 2012 v televizním přenosu stanice Al-Arabiya, že NATO a USA už nejsou v situaci, aby mohly diktovat svou politiku zbytku světa. „NATO a USA by potřebovaly změnit svou politiku, neboť doba, kdy mohly diktovat své podmínky zbytku světa, je minulostí,“ prohlásil 4.1.2012 Ahmedinedžad na konferenci o afghánské ekonomice. Jednání, jež se konalo v sousedním Tádžikistánu, se zúčastnil jako host.

Na konferenci byla také přítomna americká delegace, kterou vedl zástupce státní tajemnice pro jižní a střední Asii, Robert Blake. Jakmile Ahmedinedžad začal mluvit, americká delegace opustila sál a vrátila se po skončení jeho projevu.

Ahmedinedžad  vyzval všechny cizí jednotky, aby se okamžitě stáhly z Afghánistánu.

„Hlavním důvodem světových problémů je politika členských zemí NATO s cílem obnovit kolonialismus. Největším problémem jsou USA, které přišly do Afghánistánu pod rouškou boje proti terorismu a nyní obkličují Indii, Rusko a Čínu,“ zdůraznil íránský prezident.

V projevu se zmínil rovněž o aktuálních vztazích mezi paktem NATO a Pákistánem a potvrdil, že jejich spolupráce slábne den ode dne. „Vztahy mezi NATO a Pákistánem jsou stále horší a jejich nestabilita se bude pouze zvětšovat,“ řekl Mahmud  Ahmedinedžad.

Během projevu se ani jednou nezmínil o jaderném programu, ani o nejnovější hrozbě ze strany amerického prezidenta, který prohlásil, že „výhled na diplomatické řešení íránské krize je uzavřen.“

Překlad: Jan Aksamit

Zdroj: www.advance.hr

]]>