Smlouva o eurasijské ekonomické unii byla podepsána. Vedoucí činitelé Ruska, Běloruska a Kazachstánu zpečetili svými podpisy historický dokument v průběhu schůzky v Astaně. Je to základ pro utváření jednoho z největších světových trhů, jsou přesvědčeni prezidenti. Je to dokument historický – s takovou charakteristikou souhlasí i Vladimir Putin i Alexandr Lukašenko i Nursultan Nazarbajev.


V budoucnu se k této smlouvě mohou připojit Arménie a Kyrgyzstán. Díky založení ekonomické unie se Rusko, Bělorusko a Kazachstán dostávají na novou úroveň integrace a spolupráce, zdůraznil ve svém vystoupení ruský prezident Vladimir Putin:

[quote align="center" color="#999999"]

Dnes společně vytváříme mohutné centrum ekonomického rozvoje, velký regionální trh, který spojí přes 170 milionů lidí. Naše unie má obrovské zásoby přírodních zdrojů. Země této trojice mají současně i rozvinutý průmysl, průmyslovou základnu a obrovský kádrový a kulturní potenciál. Zeměpisná poloha umožňuje vytvářet dopravní trasy nejen regionálního, ale i globálního významu. [/quote]

Kazašský prezident zase zdůraznil z jeho hlediska nejvýznamnější zásadu fungování nové unie. Veškerá rozhodnutí se přijímají pouze na základě konsensu, řekl Nursultan Nazarbajev:

[quote align="center" color="#999999"]

Hlas každé země bude určující. V kádrové politice se bude přihlížet k zásadě stejného zastoupení stran a na konkursním základě se pak budou do této důležité činnosti zapojovat nejkvalifikovanější odborníci. [/quote]

K založení Euroasijské ekonomické unie směřovaly zmíněné země několik let. Všechno začalo Celní unií Ruska, Běloruska a Kazachstánu. Od roku 2011 přestaly mezi těmito zeměmi existovat celní překážky. A Eurasijská unie je vyšší formou integrace států, cíle si vytyčuje ambiciózní, zdůraznil předseda kolegia Eurasijské ekonomické komise Viktor Christěnko:

[quote align="center" color="#999999"]

Eurasijská ekonomická unie je důležitá jako zdroj růstu našich ekonomik, je důležitá pro rozvoj našeho potenciálu. Stejně důležitá je ale i pro to, aby zajistila naši stabilnější a předvídatelnější budoucnost v tomto neklidném světě. [/quote]

Po podepsání bude text smlouvy předložen parlamentům tří států a lídři Ruska, Běloruska a Kazachstánu počítají s tím, že bude brzy ratifikována. Od 1. ledna roku 2015 začne Eurasijská unie fungovat.

[quote align="center" color="#999999"]

  • Vážení a milí čtenáři, podpořte nás zakoupením předplatného nezávislého magazínu AC24 Vědomí
  • [/quote]

    Zdroj:  czech.ruvr.ru